Lenka Dvořáková

Nepamatuji si, že bych někdy věděla, co ze mě bude, až budu „velká“. Hrála jsem si na princezny či učitelky, chtěla vlastnit květinářství nebo papírnictví, ale na manažerku v auditu by mě netipl asi nikdo. Ani moje cesta studiem nenaznačovala, jak se nakonec moje kariéra vyvine. Po pěti letech ekonomického studia jsem napsala diplomku na téma „Školní motivace romských žáků“, což naznačuje, že ani v páťáku jsem ještě neměla potuchy, co se sebou. Nakonec to za mě vyřešila spolubydlící na koleji, která mě pár týdnů před státnicemi přesvědčila, ať jdu zkusit assessment centrum do KPMG. Prý se mi to bude hodit, až se budu chtít jednou opravdu nechat zaměstnat.

Lenka Dvořáková, Manager
V KPMG pracuje 9 let.

Prostě jsem chtěla nabrat zkušenosti po škole

Do té doby jsem pracovala jen na brigádách, takže když jsem šla na blind zkusit pohovor do KPMG, vůbec jsem nevěděla, že existuje něco jako audit, a už vůbec ne, co vše to obnáší. Chtěla jsem prostě jen rychle nabrat nějaké zkušenosti po škole, protože jsem pořád ještě nevěděla, co ze mě bude, až vyrostu.

Myslela jsem si, že se mi pohovor povedl. Nepovedl.

Přijímací řízení tehdy mělo čtyři kola! Myslela jsem si, že mi to asi celkem šlo, když jsem se dostala až k pohovoru s partnerem. Ten mi ale tenkrát řekl, co všechno jsem udělala špatně – angličtina a účetnictví žádná sláva, multitasking prý taky nic moc. Ale zajímalo ho, co udělám proto, abych se zlepšila a moje odpovědi ho evidentně přesvědčily. Protože ještě ten den jsem dostala nabídku.

Manažerkou v auditu (i bez ukázkového CV)

Po náročném měsíčním školení jsem začala objevovat, co vlastně audit znamená a obnáší. Hned od začátku jsem jezdila na zakázky, a přitom jsem byla úplný zelenáč. Všechno bylo nové – práce, klienti, kolegové. Dostávala jsem různé úkoly a plnila je. Pamatuji si na úplně první zakázku. Ubytovali nás v krásném hotelu a prvních 10 minut jsem seděla na gauči v němém úžasu a fotila si pokoj větší než můj byt. Bavilo mě, že pořád nesedím na jednom místě, ale že za prací cestuji a poznávám rozličné kouty republiky.

Větší zodpovědnost přišla ve třetím roce, kdy mě povýšili na seniora a začala jsem vést menší zakázky a týmy. Zároveň jsem ale mohla víc pracovat se svým časem a kromě plnění vlastních úkolů jsem najednou zadávala práci ostatním členům týmu. Každý den v práci přinesl novou zkušenost, ať už na úrovni mých technických znalostí, nebo soft skills, které jsem mohla trénovat dennodenně v rámci komunikace s kolegy nebo klienty.

Po pěti letech jsem si udělala odbočku z mé kariérní KPMG cesty na secondment zvaný mateřská dovolená. Při ní jsem měla možnost pracovat na pár zakázkách, ale v režimu, který jsem si sama mohla nastavit. Možnost pracovat na mateřské, mít extra příjem, být mezi lidmi, pořád se učit a stále kariérně růst, to mě opravdu bavilo. Po skončení mateřské jsem tak rovnou povýšila na manažerku. Čas trávím převážně v kanceláři, na mailu či telefonu. A musím říct, že teď mi občas chybí to cestování! Proto říkám všem nováčkům: „Užij si to, dokud můžeš.“

Myslím, že právě po třetím roce se to v auditu láme – máš dost zkušeností na to se posunout někam dál, anebo se ti otevřou dveře k supervizorské a pak manažerské pozici u nás.

Work-life balance si musíš umět zařídit

V sezóně je práce hodně. Důležité ale je si uvědomit, že práce neuteče a deadline ještě nikdy nikoho nezabil (pokud vím). Jedna z věcí, které je třeba se rychle naučit, je nenechat se o svůj volný čas obrat. Když mi budeš tvrdit, že nemáš čas na kafe s kámoškou nebo na hodinku badmintonu jednou týdně, budu pochybovat. Neříkám, že práce není dost, ale věřím, že jde naplánovat tak, aby se tam našlo dost místa a času pro sebe. Nenech se o ně obrat, protože i díky nim pak budeš pracovat líp.

Lenka Dvořáková
Lenka Dvořáková

Já osobně ráda cvičím ve fitku a také cestuji za hudbou po Evropě. Třeba na koncert kapely Imagine Dragons jsem si zajela do Florencie či Berlína a navzdory tomu zvládla všechny důležité termíny.

Radši vedu tým, než audituji

Kdysi mi jeden z našich partnerů řekl, že pokud chceš být dobrý manažer, musíš ovládat alespoň dva ze tří důležitých atributů: umět dobře vést svůj tým, výborně komunikovat s klienty a mít technickou znalost. Troufám si říct, že spíš než technické znalosti je mou silnou stránkou právě budování vztahů s klienty a vedení lidí. Jsem zodpovědná i za to, aby se mí kolegové posouvali dál a zlepšovali se. Vnímám to jako časovou investici, která se ale vyplatí. Chci pracovat s dobrými lidmi, proto jsem tu pro ně, kdykoliv mě potřebují. I ve chvíli, kdy chtějí probrat něco osobního.

Když mi na pohovoru místo ruky podáš leklou rybu, pravděpodobně tě nevezmeme.

Takhle naše kultura v KPMG funguje. Jsme přátelé, a to nejen v auditu, ale napříč odděleními. Není možné, aby tu pracoval člověk, se kterým si lidsky nesedneme. Za celou mou kariéru tu byli jen dva takoví, a rychle odešli. Jako tzv. recruitment koordinátor za audit mám na starost i nábor nováčků. Na pohovorech nezkouším z technikálií, to se dá naučit, ale pokud si nedokážu představit, že s námi zájemce odjede na vícedenní zakázku, kde společně trávíme i volný čas, je téměř jasné, že by u nás nevydržel. A jeden takový malý tip – natrénuj si pevný stisk. Když mi na pohovoru podáš místo ruky leklou rybu, pravděpodobně tě nevezmeme.

Každý den se tu posuneš dál

Na práci v auditu a obecně v KPMG je nejlepší to, že se nezasekáš na tři roky na stejném místě. Naopak! Nečekáš na to, až někdo nad tebou odejde. Posouváš se vlastně denně a každý rok jdeš o stupínek výš. Na každé zakázce pracuješ s jiným týmem a učíš se tak vycházet s různými lidmi. A v průběhu auditní sezóny se podíváš do tolika firem, kam by ses jinak nikdy neměl šanci dostat. Já jsem se třeba byla podívat, jak se vyrábí brambůrky, a pak je začala jíst! Zkrátka pro lidi, kteří úplně přesně nevědí, kam s ekonomickým vzděláním, je audit u nás ten nejlepší způsob, jak to zjistit. Naučíš se tady vše o fungování firem a jejich řízení. Takže kdybych chtěla, můžu si teď klidně otevřít to papírnictví, o kterém jsem snila jako malá holka.

Přečti si i další příběhy našich kolegů