Kriminálka Florenc - díl 2

Jejich revírem jsou smlouvy a jiné dokumenty, účetní výkazy a tuny nestrukturovaných dat, jejich protivníky jsou podvodníci a zkorumpovaní zaměstnanci. Naši forenzici pracují ve dne v noci. Jejich úkolem je chránit finance našich klientů.

Tak nějak by se dala popsat naše práce na forenzních zakázkách, pokud zrovna nejde o oceňování a soudní spory, o kterých jsem psal minule.

Jehla v kupce sena

Na začátku našich projektů jde většinou o hodiny strávené nad rozličnými dokumenty a daty. Ty strojově či ručně procházíme a snažíme se nalézt podezřelé skutečnosti, které dále zkoumáme. Může jít například o zmanipulované finanční výkazy, podezřelou obchodní komunikaci či nesrovnalosti ve fakturách. Díky tomu dále odhalíme třeba nekalé toky peněz na soukromé účty, indikaci zpronevěry, fiktivní dodávky zboží nebo služeb či napojení dodavatelů na zaměstnance. To všechno může totiž pro firmy znamenat ztráty v řádech milionů korun.

Vše je o lidech

Důležitou součástí našich zakázek je i práce se zaměstnanci společnosti, v níž zrovna forenzní prověrku provádíme. Nastudováním obdržené dokumentace totiž náš úkol často teprve začíná. Většinou vyvstane mnoho různých otázek a odpověď na ně nelze nikde vyčíst, ale je potřeba je dále probrat a vyřešit. Nejjednodušším způsobem přitom je si promluvit s někým, kdo se danou problematikou, např. nákupem strojních dílů u dodavatelů, zabývá dennodenně. Tímto způsobem rovněž objevujeme rozpory mezi směrnicemi a praxí, příp. nesrovnalosti mezi tím, o čem vypovídá dokumentace, a co tvrdí odpovědné osoby. Více o tom, s kým se na takových interview setkáváme, se můžete dozvědět v jednom z mých předchozích článků.

Odchází pak provinilec v poutech?

To záleží na prohřešku. Nejsme tu však od toho, abychom prováděli popravy za úsvitu. Naším úkolem je sesbírat fakta a dát je do souvislostí. Výsledkem pak je zpravidla závěrečná zpráva obsahující popis našich zjištění, a případně i doporučení k dalšímu ještě hlubšímu přezkoumání některých skutečností. Klient už se následně sám rozhodne, jak s podvodníkem naloží.

Pokud byste se chtěli podívat, jak naše vyšetřování a vše okolo funguje v praxi, máte příležitost. Zrovna totiž hledáme posilu do našich řad. Tak neváhejte a dejte nám o sobě vědět.