Zpět na články

Korupce a kde v účetnictví hledat úplatky

Firma se rozhodla, že za účelem získání veřejné zakázky podplatí úředníka. Vyčlenila z rozpočtu peníze a ty úředníkovi předala. Otázka pro forenzního investigátora je: Kde v účetnictví, které navenek podává "věrný a poctivý obraz aktiv a pasiv", můžeme úplatky nalézt?

Co je to korupce?

Podívejme se na korupci od začátku: podle českého trestního zákoníku se korupcí myslí trestný čin úplatkářství, tedy zjednodušeně poskytnutí nebo přijmutí úplatku, popřípadě jeho slíbení. Úplatkem se nerozumí pouze peníze, ale každá neoprávněná výhoda spočívající v přímém majetkovém obohacení nebo jiném zvýhodnění, na kterou není nárok.

ABC

Když se ve Forenziku věnujeme korupci, mluvíme o tzv. ABC, tedy Anti-Bribery and Corruption. V rámci ABC klientům nastavujeme procesy, které riziko korupce snižují nebo eliminují, nebo investigujeme, jestli se korupce stala, a pokud ano, tak jak k ní došlo. Také poskytujeme školení, během kterých vysvětlujeme rizika korupce pro společnosti, zejména pod americkým protikorupčním zákonem FCPA (Foreign Corrupt Practices Act) a anglickým UK Bribery Act. Firmy se nechtějí dostat do situace, kdy by byly stíhány za korupci americkými nebo britskými orgány - školení jejich zaměstnanců pomáhá snižovat pravděpodobnost podvodného jednání zaměstnance a s tím spojená závažná rizika: reputační riziko a riziko udělení tučné pokuty.

Kdo korumpuje?

Poskytovat nebo přijímat úplatky může jak fyzická osoba, tak osoba právnická. Rozdíl mezi těmito případy je v tom, že fyzická osoba (člověk) podplácením sleduje vlastní prospěch, zatímco osoba, která uplácí "za společnost" sleduje prospěch společnosti. To je příklad firmy uvedené v úvodu - firma chce poskytnout úplatek za účelem získání zakázky, z čehož bude mít prospěch tato firma a ne konkrétní osoba. A pokud poskytuje úplatek společnost, úplatek také většinou pochází z jejího majetku. A ten je potřeba zanést do účetnictví, aby bylo jasné, co se s tímto majetkem stalo, a účetnictví podávalo, alespoň na oko, věrný a poctivý obraz aktiv a pasiv.

How to cook the books for dummies

Nejjednodušší cestou, jak v účetnictví skrýt úplatek, je vystavení fiktivní faktury na zboží nebo služby, které ale vůbec (nebo z části) nebyly doručeny/poskytnuty. Ty mohou být přiřazeny k existujícím klientům, nebo si podvodník může vymyslet i fiktivní klienty. Nejčastěji se úplatky skrývají do nákladových účtů, jako jsou professional fees, legal fees nebo entertainment, mohou být ale účtovány i jako změny aktiv. Fiktivní faktury bývají doplněny i fiktivními podklady, jako jsou dodací listy nebo výkazy odpracovaných úkolů, které ale zkušený investigátor dokáže odhalit.

Můj subdodavatel je Brumbál

Pokud tedy v účetnictví najdete, že pan Albus Dumbledore z U.K. společnosti poskytoval poradenské služby v rámci zábavního průmyslu, jedná se o varovný signál. Na to byste asi přišli i bez znalostí vyšetřování finančních podvodů, v reálném světě je detekce protiprávního jednání samozřejmě mnohem složitější.

 

Chceš se mnou odhalovat korupci? Přidej se k nám!

Volné pozice