Jeden den daňového poradce

Zajímá tě, jak probíhá běžný pracovní den daňového poradce v KPMG? Nebo práci v daňovém poradenství zvažuješ a netušíš, jestli je to job pro tebe? To a možná i něco navíc se dozvíš v následujícím článku.

Od nevidim do nevidim?

Pracovní dobu máme pružnou, takže do práce stačí přijít mezi 7:30 a 9:30, podle toho, jak to komu vyhovuje. Já osobně to střídám, někdy přijdu dřív a naopak někdy si jdu ráno zaplavat a do práce přijdu až o půl desáté. Jedním z volitelných benefitů je i Multisport karta, takže o sportovní vyžití obecně nemáme nouzi.

Bez kávy by to nešlo

Po příchodu do práce si dám kávu, pročtu si maily a sepíšu si, co bych daný den chtěl stihnout. V podstatě si aktualizuji svůj „to do list“. Protože pracuji ve skupince, která se věnuje daním z příjmů právnických osob, mezi moji agendu patří příprava daňových přiznání, spolupráce s auditory na daňové části auditu a příprava stanovisek a komentářů k aktuálním dotazům klientů.

A co vlastně dělám?

Jaké úkoly převládají, záleží zejména na ročním období. Zatímco v prvním kvartálu trávím nejvíce času s auditory, jsem součástí auditního týmu a kontroluji daňovou oblast auditu, tak druhý kvartál patří přípravě daňových přiznání k dani z příjmů právnických osob. V rámci přípravy přiznání za klienty jezdíme na jeden až tři dny, podle složitosti a požadavků klienta. Před každou zakázkou si vyžádáme potřebné podklady, které zpracujeme a u klienta řešíme už jen relevantní, případně problematické oblasti. Léto patří tradičně dovoleným a oddechu po hlavní daňové sezóně. Člověk si tak může naplno užít 5 týdnů dovolené i nasbíraných přesčasů a vyrazit třeba na 3 týdny na dovolenou s vědomím, že mu ještě mnoho volna zbyde na podzim a zimu. Nyní na podzim převažuje příprava komentářů k dotazům klientů a příprava daňových přiznání pro firmy, které mají hospodářský rok.

Jak jsem dnes poradil klientovi

Dnes nás klient požádal o posouzení povinnosti aplikovat srážkovou daň na platby zahraničnímu dodavateli. Pro kvalitní zpracování vyjádření je klíčové pochopit aktuální situaci klienta a jeho dotazy. Následoval tedy zhruba patnáctiminutový telefonát s klientem, v rámci kterého jsem si vyžádal potřebné podklady, jako je například příslušná smlouva nebo vzorová faktura. Po pročtení náležitých paragrafů zákona o daních z příjmů, smlouvy o zamezení dvojího zdanění, komentáře k modelové smlouvě a pátrání v databázi potenciálních judikátů na podobnou situaci, jsem se svými závěry seznámil manažera. Shodli jsme se, že v této konkrétní situaci podléhají platby povinnosti aplikovat srážkovou daň, což jsem sepsal do srozumitelného stanoviska pro klienta i s odkazy na příslušné paragrafy. Stanovisko ještě pročetl a zkontroloval manažer a druhý den se odesílalo klientovi. 

Třeba budeme jednou radit klientovi spolu. Podívej se na seznam volných pozic a dej nám o sobě vědět! Taky se můžeme potkat na večírku pro vítěze daňové soutěže, kde nejlepšímu soutěžícímu dáme nový MacBook. Tak dlouho nečekej a klikej, soutěž Daňový talent roku končí už 20. 11.