Jan Šiška

Už při studiích na škole jsem věděl, že bych chtěl pracovně hlavně dvě věci – umět dobře se systémem SAP (to jsem si splnil ve svém prvním zaměstnání) a pracovat ve velké čtyřce. V KPMG vznikalo oddělení Risk Consultingu (tehdy pod názvem Accounting Advisory Services). Už z popisu práce jsem věděl, že jsem našel to, co jsem hledal. Projektovou práci pro různé klienty, ne čistě účetní, ale z velké části i technickou.

Když jsem sem nastoupil, tak mě nejvíc překvapilo, že tu neexistuje bariéra vykání. Všichni si se všemi tykají. Asistent neobchází partnera, protože se ho bojí, ale naopak se pozdraví a proberou, co je nového. Tehdy jsem se sem díky tomu rychle vžil.

Jan Šiška, Manager
V KPMG pracuje 14 let.

Největší výzvy? Ty zůstanou v paměti dlouho!

Hned po dvou dnech, co jsem nastoupil, mě čekala první velká výzva. Vyrazil jsem do pojišťovny na zakázku. Do té doby jsem netušil, jak může taková pojišťovna fungovat nebo dokonce účtovat. A najednou jsem byl na jednáních, kde jsem si o tom měl s klientem povídat. Vzpomínám si, že jsem před tím skoro nespal a připravoval se na všechny možné otázky a situace, které mě napadly. Byla to ale skvělá škola. Později mě ale čekala výzva ještě větší. Měl jsem ve velké firmě nahradit hlavní účetní, která odcházela na mateřskou dovolenou, a za dva dny jsem se musel naučit připravovat měsíční závěrku a naučit se pracovat s jejich účetním systémem. Hned další měsíc jsem tam byl už sám. Strávil jsem u klienta téměř dva dny v kuse. Před očima pak už jen běhala čísla. Neměl jsem čas přemýšlet nad tím, jak bych to mohl dělat jinak nebo jak moc to dává smysl. Prostě jsem musel všechny úkoly dokončit. Vrátil jsem se úplně vyřízený, ale zase o něco silnější.

Jak jsem vyrůstal v KPMG

Postupně, jak tu člověk roste, se mění jeho role a úkoly a roste samozřejmě i jeho odpovědnost. Díky tomu je pak práce čím dál zajímavější. Nejprve dostáváte nahodilé úkoly a vypomáháte, kde je potřeba. Postupně, jak jdete výš, už úkoly zpracováváte od začátku do konce a hledáte nové postupy a řešení. Pak už dostanete na zodpovědnost celý projekt, musíte se naučit najít si vhodný tým, rozdělit úkoly, mít vývoj pod kontrolou a vše komunikovat s manažery nebo klientem. Pak už je jen krůček k tomu, že vymýšlíte, co by vlastně klienti chtěli, vyvíjíte produkty a projekty musíte sami domluvit. V této pozici jsem dnes – na pozici manažera.

V rámci Risk Consultingu se zaměřuji především na technické poradenství pro komerční podniky, to znamená vývoj reportingových a controllingových nástrojů, nastavení a optimalizace finančních procesů a řízení finančních rizik. Na projektech nepracuji sám, a proto věnuji hodně času i rozvoji svého týmu. Snažím se jednotlivé členy rozvíjet, ukazovat jim směr a dát jim příležitost se realizovat. Takovou, jakou jsem dostal já, když jsem sem nastoupil.

První velká výzva, na kterou dodnes vzpomínám, přišla hned po dvou dnech v KPMG

Rád vidím, že změna přinesla klientům něco dobrého

Evidentně jsem si před těmi 14 lety vybral správně. Kolem sebe mám stále lidi, se kterými se skvěle spolupracuje a kteří mě nějak obohacují – ať už zkušenostmi, přístupem nebo svým nadhledem. Tahle práce mě pořád baví, protože je tak rozmanitá. Asi nejlepší jsou delší, třeba půlroční projekty. Tam už dobře vidíte, že jste opravdu něco vytvořili a něco změnili. Ke klientům se pak rád vracím a sleduji, co jim daný projekt přinesl a zda se naplnila jejich očekávání.

Jan Šiška
Jan Šiška

Po práci hlavně příroda a sport

Pokud mi to aktuální úkoly dovolí, vyrážím o polední pauze sportovat. Chodíme si s kolegy (někdy i klienty) zacvičit do fitka nebo zaplavat do bazénu. Obecně ve volném čase hodně sportuji a trávím většinu času v přírodě. Dělám triatlon a v posledních letech běhám ultra skymaratony (zkrátka hodně dlouhé běhy v horách). Na to si vždycky čas najdu, protože je to pro mě způsob odpočinku a ventil stresu.

Co bych poradil studentům do života?

„Nebojte se nových věcí, věřte ve svoje schopnosti a to, co děláte, dělejte nejlépe, jak umíte.“

Přečti si i další příběhy našich kolegů

Volné pozice