Jan Kiss

Ani můj příběh nezačne tak, že bylo mým snem stát se manažerem v nadnárodní firmě. Před maturitou jsem věděl, že bych rád pokračoval studiem na ekonomické škole. O tom, kde bych se potom uplatnil a co bych chtěl přesně dělat, jsem ale neměl tušení. Přihlásil jsem se tedy na VUT v Brně na obor Daně a daňové poradenství. Za dobu studia jsem také dvakrát vyjel na Erasmus. Poprvé do Liverpoolu, podruhé do Rigy. Díky tomu jsem se nejen trochu lépe zorientoval v oboru, ale také se naučil používat angličtinu v praxi. Tehdy jsem jako benefit zahraničního studia vnímal to, že na svůj obor nahlédnu z jiného úhlu.

Jan Kiss, Senior Tax Manager
V KPMG pracuje 10 let.

Nicméně když se teď zpětně ohlédnu, už vím, jak moc mi to pomohlo i v kariéře. Kdybych měl Erasmus nebo jakoukoliv zahraniční zkušenost doporučit, neváhal bych ani minutu. Nicméně, asi vás zajímá, kdy jsem se poprvé dozvěděl o KPMG a vůbec Velké čtyřce. To bylo teprve na přelomu bakalářského a navazujícího studia.

Z Velké čtyřky jen KPMG

Po škole jsem získával informace o zaměstnavatelích především na internetu. Poslal jsem životopis do několika finančních a investičních oddělení a v rámci Velké čtyřky potom jen do KPMG. Nedokážu vysvětlit, proč jsem nechtěl jinam. Z KPMG jsem měl dobrý pocit. Když jsem pak šel na testy, některé příklady mě docela překvapily, ale už tehdy to tu na mě dobře zapůsobilo. Bylo mi jasné, že půjde o stabilní práci, která přináší výsledky.

Kolegové, kteří se mnou ten rok nastupovali, se shodovali, jak příjemně je překvapilo úvodní školení, na které se každoročně na týden vyjede někam mimo Prahu. Všichni se tam seznámí nejen mezi sebou, ale i s tím, co je bude čekat. Já se zúčastnil jen půlky tohoto „intra“, jak školení říkáme. Po pár dnech jsem odjel na dlouho plánovanou dovolenou s přáteli. Bylo fajn, že mi v KPMG nebránili odjet, i když jsem právě nastoupil.

Po škole jsem získával informace o zaměstnavatelích především na internetu.

Během rotace jsem se rozhodl pro mezinárodní zdanění

Když nastoupíte k nám do daní, nejdříve tzv. „rotujete“, jinými slovy projdete všemi daňovými skupinkami. Potom se rozhodnete, ke které skupince se připojíte, podle toho, kde vás to bavilo nejvíce. Benefitem bylo také to, že jsem díky rotaci poznal mnoho lidí i z jiných skupinek. Poté, když jsem s nimi potřeboval něco řešit nebo jsem potřeboval poradit se specifickou oblastí, věděl jsem, za kým jít, a nedělalo mi problém se zeptat.

A to už se vlastně dostávám k přelomovému okamžiku, kdy jsem se rozhodl přidat se do skupinky mezinárodního zdanění. Tehdy jsem se vlastně prvně dozvěděl, že tu něco takového je, a zaujalo mě to. Lákaly mě především fúze, akvizice, transakce, … Takže dnes vedu týmy ve skupinkách mezinárodního zdanění a částečně i převodních cen. Pracuju tak částečně pod partnerem Patrickem Leonardem, který nemluví česky. Na denní bázi tak používám angličtinu, což považuji za velký benefit. A částečně také pracuji pod Danem Szmaragowským, jehož příběh si můžete na webu Vyrostli jsme přečíst také.

První roky jsem na sebe vytvářel tlak sám

První roky jsem byl tak trochu hozen do vody, ale zpětně vidím, že jsem si toho na sebe nabíral moc sám. Chtěl jsem tu trávit hodně času, hodně se naučit a bral jsem si hodně projektů. Když se mě ale někdo zeptal, zda jsem měl vůbec trochu času na sebe, nemohl jsem odpovědět negativně. Nějaký čas na koníčky i tak zbyl, akorát jsem se jim mohl věnovat až později večer po práci. Teď už se to značně stabilizovalo. A navíc, během prvních let jsem se tu seznámil s mou manželkou, která sedí vedle v kanceláři.

Hlavně se nepřestat učit

Při práci v KPMG jsem se také rozhodl studovat mezinárodní daňové právo na Ekonomické univerzitě ve Vídni. Šlo o další možnost, jak získat nové znalosti, jak se učit. KPMG vám proplatí nejrůznější studium. Auditoři si například dělají zkoušky ACCA, daňaři dělají zkoušky daňových poradců. Studium v zahraničí není úplně standardní, přesto mě firma velmi podpořila. Bez podpory bych tu školu nemohl studovat a úspěšně dokončit. Už jen samotný čas by byl nepřítel. Mimo studium lze v rámci KPMG také vyjet na zahraniční stáž.

Jan Kiss
Jan Kiss

Trade off jako všude jinde

Práce tady funguje tak, že si toho na sebe můžete naložit podle sebe a svých možností. Samozřejmě, že s větším objemem práce někdy přijde i větší dávka stresu, ale zase se víc naučíte. Proto pak třeba lidé, kteří k nám nastoupí do auditu, mohou někde vykonávat funkci CFO. Nechci ale, aby to znělo, jako že tu nejsou meze a maká se tu od rána do večera. Já už si to teď hlídám a snažím se z práce chodit rozumně. Každý den si najdu alespoň chvíli na sport. Občas i s mým nadřízeným – a to na box. Což lze doporučit i jako dobrý způsob, jak si vyříkat pracovní záležitosti. :)

KPMG beru stále jako školu

Když jsem do KPMG nastoupil, vnímal jsem to tu především jako školu. Ale v zásadě to platí pořád. Nezvyk byl, že do té doby jsem za školy platil a tady peníze dostávám. Dalšími benefity jsou pro mě kurzy a certifikáty, které tu člověk může získat. Navíc společně s kolegy hodně sportujeme – běháme maratony, hrajeme fotbal. A v tom všem nás firma podporuje. Osobně nemohu nezmínit i možnost vybírání si přesčasů, díky čemuž můžeme s manželkou každoročně odjet třeba i na měsíční dovolenou. Tím, že je zde hodně lidí, se můžeme vzájemně zastoupit a vycestovat na delší dobu v kuse.

Jsem tu téměř osm let a zatím jsem se ani nestihl začít nudit. Jak bych taky mohl – po sedmi letech v pražské centrále jsem na čas přesídlil do KPMG Melbourne. Po stáži se zase vrátím do Prahy. Neodešel bych z KPMG – ani mě nenapadá, jaká nabídka by musela přijít, aby mě odsud odlákala. Myslím si, že by to tu bavilo každého, kdo buď ještě přesně neví, co chce dělat, anebo se toho chce během krátké doby opravdu hodně naučit a posléze se rozhodnout.

Přečti si i další příběhy našich kolegů