Jakub Kvapil

Ještě na střední škole jsem netušil, čím bych se chtěl jednou živit. Pak jsem odjel na rok studovat do Spojených států a po maturitě už jsem měl jasno – půjdu ekonomickým směrem. Čísla mě stejně odjakživa bavila. Vzhledem k tomu, že jsem se v Americe hodně zlepšil v angličtině, jsem se rozhodl nastoupit na univerzitu v Dánsku na ekonomický program vyučovaný v angličtině. České školství mi nepřijde úplně ideální, hlavně kvůli biflování a memorování pouček a teorie. Tam, kde jsem studoval, ale vycházejí studijní programy z jiného konceptu. Výuka nespočívá jen v sezení na přednáškách, učí tam nejen profesoři, ale i kapacity z branže. Ředitelé, co něco dokázali a něco vybudovali. Bylo strašně zajímavé poslouchat jejich zkušenosti z reálného života. A tihle lidé pak také zadávají zajímavé úkoly. Není to jen teorie, ale hodně se klade důraz na praxi. Kromě toho jim jde i o týmovou spolupráci. Připadá mi, že to třeba čeští absolventi neumí, protože přijdou ze školy, kde všechny projekty dělají sami.

Jakub Kvapil, Finanční ředitel
V KPMG pracoval 8 let.

Všechno mě tu doučili

To, že jsem byl zvyklý pracovat v týmu, se po nástupu do KPMG ukázalo jako velká výhoda. Už na univerzitě jsem se musel naučit vyjít se všemi typy lidí – s těmi, co dřou, těmi, co nedřou, i takovými, co se jen vezou. Na druhou stranu mělo studium v Dánsku i jednu nevýhodu. Kdybych totiž studoval VŠE, orientoval bych se v českém účetnictví, ale takhle jsem vůbec neznal českou účetní osnovu, zákony, nic. Doučoval jsem se to až po nástupu do KPMG. Ale tím nechci nikoho strašit, nemusíte mít vůbec obavy. I když se samozřejmě předpokládá, že uchazeč o místo v KPMG bude tuhle problematiku znát, byl jsem schopný si to dostudovat. Zaškolili mě tu a všechno mě naučili. Ostatně doučit jsem se musel úplně vše: technické znalosti, soft skills, české zákony, pak na manažerské pozici i vedení lidí… Ale když člověk chce, dokáže cokoliv. Připouštím, že začátky byly hodně náročné, ale kromě znalostí auditingu a účetnictví mi daly obrovský rozhled a také možnost navštívit řadu firem a poznat tak mnoho a mnoho přístupů. I proto teď dokážu správně radit jiným. V KPMG jsem začal v oddělení auditu a po 6 letech jsem přešel jako manažer do poradenské části Risk Consulting, která se zabývá poradenstvím zejména v oblasti účetnictví, konsolidací, IFRS a manažerského reportingu.

Začátek je těžký, ale ta dřina stojí za to

Dobrý start pro ty, co nevědí, co přesně chtějí dělat

Osobně mi nevadilo se učit stále něco nového, naopak. Věděl jsem, že mám sice nastudovanou teorii, ale v praxi se setkáte s úplně něčím jiným. A práce mě navíc opravdu bavila. KPMG i proto vidím jako velmi dobrý startovní bod pro absolventy, kteří nevědí, co přesně chtějí v oboru ekonomie a financí dělat. Hodně se tu do toho dostanete, získáte velký přehled o účetnictví a daních. To nasátí informací je tu neskutečné a velmi rychlé. Navíc firma investuje i do vzdělání svých zaměstnanců, každý rok pořádá školení a umožňuje složit například zkoušky ACCA a KAČR (Komora auditorů ČR). Já sám jsem si je udělal.

Jakub Kvapil
Jakub Kvapil

Práce v mrazácích i výrobně PET lahví

KPMG byla první firma, kam jsem po vysoké škole nastoupil. Dostaly se ke mně totiž informace o zdejší přátelské atmosféře. Následně jsem si je také sám potvrdil na workshopech na kariérních veletrzích. Jinde byli chladní a nepřístupní, ale kolem lidí z KPMG byla přátelská atmosféra a bylo vidět, že si zakládají na týmové spolupráci. To bylo přesně to, co jsem hledal. Úplně to z nich čišelo. Navíc práce tady není jen dřina a studium. V rámci inventur se například dostanete i na některá méně obvyklá místa. Já sám byl třeba v obrovských mrazácích nebo jsme se dostali i do provozu, viděli jsme, jak se vyrábějí PET lahve, autoskla či výbušné patrony do airbagů.

Nakonec jsem v KPMG strávil devět let. Poté tomu okolnosti chtěly a já nastoupil do české pobočky firmy Marius Pedersen. Firma je jedničkou na českém trhu v odpadovém hospodářství, kterou spoluzakládal můj otec a v níž sám působí téměř 25 let v roli generálního ředitele. Vedu tam finanční oddělení. Díky tomu, co jsem v KPMG dokázal, ve mě totiž má absolutní důvěru.

Přečti si i další příběhy našich kolegů