Zpět na články
Audit obchodních a průmyslových společností

Jakou barvu má tvůj koláč?

27. května 2018

V minulém článku, který byl o výběrovém řízení, jsem zmínil sezónnost naší práce a také její časovou náročnost. S touto otázkou jsem se nesetkal poprvé. A tak mě napadlo napsat článek právě o tom, a to i s praktickou ukázkou. Níže se dočteš, jak to tedy u nás chodí. A že každý koláč má dvě barvy.

Retain

Plánování zakázek a časové možnosti každého z nás se nastavují již v září. Všechno se pak vkládá do našeho interního rozvrhu. V praxi si to můžeš představit jako časovou linii. Týden co týden pak můžeš vidět, na jakou zakázku jsi alokovaný, a dokonce i to, s kým na zakázce budeš pracovat. To se mi fakt líbí, protože vím, jestli ten týden budu v Ostravě, nebo naopak v Praze. Můžu si tak naplánovat setkání s kamarády a jiné aktivity.

Červený koláč

Já nevím, ale červená nikdy neznačí nic dobrého. U nás v rozvrhu tato barva znamená, že jdete do práce. :-) Jak už jsem na začátku napsal, práce auditora je hodně sezonní. Od října do prosince probíhají takzvané „předaudity“. V tomto období navštěvujeme klienty, řešíme různé procesy, změny v průběhu roku a vyžádávame si podklady, které se nám pak hodí na finální audit. V tuto dobu už moc dovolených nedostáváme, ale nemáme ani přesčasy. Vše stíháme v normální pracovní době.

"Horší" už je to v období od ledna do dubna. Podle červeného koláče vím, že týden co týden mám zakázku a každý den jsem u klieta. To je hlavní sezóna. O dovolené se nám může jen zdát. A tak nám padají přesčasové hodiny do fondu, jelikož práce je opravdu nám hlavu. Co je pozitivní - v tomto období se toho naučíme nejvíce. Něco pozitivního se vždycky najde. :-) 

Žlutý koláč

I když žlutá není moje nejoblíbenější barva, v našem koláči ji vždycky rád uvidím. To totiž značí, že nejsme alokovaní na žádnou zakázku a můžeme si vybrat volno. Jak vidím ve svém „rozvrhu“ - vyfiltroval jsem si období od května do srpna a barvy se rapidně mění! V tomto období již není tolik práce a je tedy možnost udělat si pár dní volno. Od června probíhají různá školení a zkoušky ACCA. Pár auditních zakázek se sice taky najde, ale hlavně si užíváme teplých dnů.

V létě máme takzvanou „okurkovou sezónu“. Můžeme si vzít až třítýdenní dovolenou v kuse. Volna však máme mnohem více, jelikož máme 5 týdnů dovolené. A navíc přichází čas, kdy si můžeme vybrat přesčasové hodiny! Jako velký benefit vidím i to, že zbylé přesčasové hodiny máme proplacené.

Výhody a nevýhody práce auditu

Z mého článku, ale i z povídání od ostatních, je asi vidět, jak to tady probíhá. Od října do dubna prostě jedeme pilu. Hlavně od ledna do dubna je té práce opravdu dost. Ale každá váha má dvě misky a tady to platí dvojnásob. Zabereme v zimě a v létě máme tolik volna, jako málokdo v jiných profesích. :-)

Pokud chceš jako já v zimě o trochu více pracovat, ale v létě si dosyta užívat sluníčka, podívej se na naši nabídku stáží a volných pracovních pozic. Budu se na tebe těšit! :-)

Zpět na články

Mohlo by tě zajímat

Nestíháš číst? Dej nám svůj e-mail a ty nejzajímavější články ti pošleme rovnou do schránky!