Jak úspěšně projít ACčkem?

Od října máme nového kolegu. Ještě nevíme, jak mu budeme říkat, ale jmenuje se Jirka. Jak se k nám Jirka dostal? Kromě reakce na volnou pozici a vyplnění rychlých online testů musel také absolvovat „Assessment Centre” (nejčastěji nazýváno „AC“) - velmi volně přeložitelné jako „den plný her a zábavy v přítomnosti svých, možná budoucích, kolegů“. Jak vypadá AC do týmu forenziků a jak se připravit?

Příprava na AC

Na internetu je k dispozici spousta zaručených tipů, jak na AC zaujmout a získat spoustu kladných bodů. Pozor na to! Žádná rada není univerzální. Přestože někdo například úspěšně prošel AC v zářivě žlutém obleku, opravdu není dobrý nápad, aby to zkoušeli všichni. Byl by to sice pro hodnotitele dost zajímavý pohled, ale s výsledkem AC to má společného asi tolik, jako většina online tipů (tedy dost málo).

Podstatou AC je zjistit, kdo se hodí nejen na danou pozici, ale i do konkrétního týmu. Proto není lepší strategie, než ukázat, jací jste a co umíte, a příliš se neohlížet na zkušenosti někoho dalšího, kdo se mohl ucházet o jinou pozici v jiném týmu nebo dokonce firmě.

V průběhu AC

Jak už bylo řečeno, AC je takový den plný zábavy. Samozřejmě, že víc si to užijeme my hodnotitelé, kteří si můžeme zahrát třeba na velmi rýpavé finanční ředitele (s jakými se v praxi naštěstí setkáte jen těžko). Ostatní účastníci si to ale přece taky můžou užít, když vystupují v roli člena týmu KPMG a zkouší tak něco, co by zřejmě chtěli dělat (jinak netuším, proč by na AC vlastně vůbec byli :)).

Rozhodně není třeba věšet hlavu, pokud se během některých úkolů necháme v rámci zábavy trochu unést a klademe kandidátům otázky, na které opravdu nevědí odpověď. Dokonce se dá říct, že právě ty uchazeče, kteří nám padli do oka (v tom dobrém slova smyslu), trápíme trochu víc :).

Jak tedy na to?

Jaká je tedy nejlepší strategie na AC? Určitě se nedá nic zkazit zjištěním si základních informací o oddělení a o pozici, které se AC týká. Namísto nočního googlení zaručených tipů „Jak uspět na AC“ se ale určitě vyplatí raději se dobře vyspat.

A na co rozhodně nezapomenout? AC tu není jen proto, abychom si vybrali ze zástupu uchazečů nového kolegu, ale také proto, aby si zájemci udělali obrázek o tom, jak se jim u nás a s námi líbí. Tak doufám, že realita všedních forenzních dní nezkazí našemu novému Jirkovi dojem z AC, ale v rámci možností mu bude připadat ještě zajímavější a zábavnější.