Zpět na články

Jak se připravit na kariéru v M&A už na vejšce?

Osobně si nemyslím, že by existovala jen jedna cesta, která by vedle k M&A. Dle mého názoru není úplně důležité, jestli studuješ ekonomii, finance, nebo oceňovaní, ale zda máš vůli se učit novým věcem, porozumět mnoha různým byznysům a také trpělivost, protože některé transakce se můžou táhnout i déle než rok.

Vybírej si předměty, které tě baví

Je důležité si ve škole vybírat obor a předměty na základě toho, co tě baví, ne jenom podle toho, co se ti zdá užitečné. I předměty typu makroekonomie nebo marketing, které se mohou zdát nerelevantní pro M&A, se budou hodit, protože i my musíme znát makroekonomické prostředí, abychom věděli, jak prodávajícímu firmu prezentovat a komu ji nabídnout. A co se týče marketingu, tak jestli se nám to líbí, nebo ne, určitá část naší práce je také vypracovávat krásné prodejní materiály, které zaujmou oko každého potencionálního investora. Takže s výběrem různých předmětů bych se určitě nebál, protože při naší práci je škála využitelnosti docela velká.

Konference, prezentace a talky

Daleko důležitější než předměty (i když samozřejmě finance a účetnictví se vždy hodí :)), je ve škole tvá snaha se odlišit od spolužáků a potenciálních konkurentů. Za mě nejlepšími způsoby, jak to udělat, je účastnit se různých konferencí, prezentací a talků, které jsou organizovány školou, studentskými spolky a jinými organizacemi. Na těchto eventech potkáš lidi, kteří se věnují danému oboru, můžeš se jích zeptat, co tě zajímá a taky získáš velice cenné konexe a kontakty. Dozvíš se zde mnoho věcí, které se možná nezmiňují na přednáškách a které pak můžeš použít u pohovoru.

Stáže

Další věcí, která je dle mě klíčová k získání pozice v M&A, je stáž nebo brigáda v oboru už během studia. Nezáleží na tom, jestli jde o pozici v consultingu, finančním týmu, auditu, daních, nebo přímo v M&A týmu. Důležité je, že získáš přehled v oblasti, která je relevantní pro tvou budoucí roli v M&A. Především ukážeš, že si dostatečně efektivní a zvládáš dělat více věcí najednou (jak už bylo zmíněno, u nás některé projekty trvají i více než rok, takže budeš muset multi-taskovat mezi mnoha projekty).

Kdybych to měl shnout, určitě bych studentům, kteří mají zájem o práci v M&A, doporučil využít všechny možnosti, které mají už během studia k dispozici, protože podle mě jsou to právě mimoškolní aktivity, brigády, stáže a konference, které ti mohou pomoci se odlišit od konkurentů (dalších uchazečů o místo v M&A) a pomohou ti na pohovorech zazářit.

Volné pozice