Zpět na články

Jak mi KPMG pomohla složit zkoušky daňového poradce

Iveta Košťálová do daňového oddělení nastoupila po studiích na Vysoké škole ekonomické a před pár měsíci se jí podařilo složit odborné zkoušky daňového poradce. V blogu píše o tom, jak se na zkoušky připravovala i o podpoře, kterou dostala od KPMG.

Uplynuly dva roky od mého nástupu do KPMG, nasbírala jsem již dost praktických zkušeností z rozmanitých zakázek, a tak jsem začala uvažovat nad tím, že bych se pokusila o zápis do Komory daňových poradců. A protože KPMG má zájem zaměstnávat co nejvíce registrovaných daňových poradců, nabízí všem zájemcům o složení zkoušek pomocnou ruku při učení a také za nás zkoušky platí. Celá příprava je v KPMG organizovaná a probíhá skupinově.

Srpen a září ve znamení školení

Příprava odstartovala interním testem na konci července, který prověřil naše daňové základy ohledně daně z příjmů právnických osob (DPPO), daně z příjmů fyzických osob (DPFO) a daně z přidané hodnoty (DPH). Následně celý srpen a září probíhala intenzivní školící příprava na říjnové zkoušky pod vedením zkušené lektorky a členky zkušební komise. Školení byla zaměřena na počítání příkladů, což zpětně hodnotím jako zásadní pro úspěšné zvládnutí zkoušek. Nejlepším studijním materiálem pro mě byly podklady s příklady z interních školení spolu se sbírkami příkladů z minulých let, které máme v KPMG k dispozici.

Další benefity přípravy s KPMG

Super vychytávkou byl i nárok na pět dnů externích školení dle vlastního výběru (např. od Komory daňových poradců nebo VOXu). Při výběru jsme se mohli zaměřit na oblasti, u kterých jsme měli pocit, že máme ještě mezery. Já jsem si vybrala školení na DPPO, DPFO, DPH a účetnictví. Samozřejmě i tato školení za nás platila KPMG a v případě, že školení vycházela na pracovní den, tak jsme nemuseli čerpat žádnou dovolenou. Díky podpoře kolegové z KPMG rozšiřují řady daňových poradců každoročně. To znamená velkou výhodou při přípravě, protože zkušenosti ostatních kolegů jsou nejlepším zdrojem informací, jak se na zkoušky co nejlépe připravit. Motivací pro úspěšné složení zkoušek je také odměna ve výši 25 tisíc korun.

Cílová rovinka

Po intenzivním konci léta v duchu školení přišel čas na čerpání pěti dnů studijního volna, na které jsme měli v rámci přípravy nárok. To jsem využila na procvičování příkladů ze školení a také příkladů, které se v minulosti objevily u zkoušek. 

I přesto, že říjnové zkoušky měly v KPMG velkou úspěšnost (cca 80 %), někdy se prostě stane, že to na první nebo druhý pokus nevyjde. To ale vůbec nevadí, protože v KPMG je možné zkoušky zkusit víckrát, a to se stejnou podporou jako na první pokus.

Praxe je stejně důležitá jako školení

Ačkoliv jsem měla ze zkoušek respekt, po úspěšném složení jsem došla k závěru, že se stejně člověk nejvíc naučí kombinací praxe a vhodného lektorského vedení. Zkušenosti nabrané během dvou let v KPMG jsem zužitkovala hlavně při počítání příkladů, protože jsem si pod některými příklady mohla představit konkrétní situace, které jsem řešila s klienty. Navíc u ústní zkoušky se mi podařilo udělat na komisi dojem tím, že jsem do své odpovědi promítla konkrétní příklad z praxe.

Pokud by tě lákala práce v daních a možnost složení zkoušek daňové poradce, tak neváhej mrknout na naše volné pozice. Jedině v KPMG získáš nejlepší podporu k rozšíření řad daňových poradců.

Volné pozice