Jak jsme se učili na poradce - část 2.

Někteří z našich pravidelných čtenářů si možná ještě budou pamatovat můj březnový článek "Jak jsme se učili na poradce". Bohužel nám čas už značně pokročil a říjnové zkoušky na daňového poradce jsou prakticky za rohem. Jak vypadá ostrá příprava a na co všechno má takový "student" v KPMG nárok, jsem se pokusila shrnout v článku dole.

Nejdříve vás čeká test

Ještě než začneme vyplňovat přihlášku na zkoušky na stránkách KDP (Komory daňových poradců), je třeba absolvovat interní test, který zkouší znalosti v oblasti DPH a daně z příjmu rozdělené na právnické a fyzické osoby. Moje příprava na test probíhala v letním shonu, kdy jsem se špatně domnívala, že po skončení daňové sezóny budu mít spoustu času ke studiu. Jako typický "student" jsem ale neodolala pokušení prokrastinace a tzv. KOPRu (vysvětlím, až spolu budeme pracovat :) ) a k testu jsem se na konci července dostavila značně nesvá. Dala jsem ho!

Testem to nekončí

I když už máme s kolegy test za sebou, rozhodně ještě nemáme vyhráno. Celý srpen a část září jsou ve znamení studia. Co to obnáší? Firma nám platí interní školení s praktickými příklady z daňové praxe a dává studijní volno. V praxi to znamená, že každý pátek jsme uvolněni (jako ve škole, že? :) ) z běžného pracovního provozu. Volný čas, který investujeme do studia, jsou tzv. "školící soboty". I ty jsou plně hrazené z kapsy KPMG. Při prvních dvou pokusech samotné zkoušky (no někdo to prostě na první dobrou nedá - třeba já :/ ) máme kromě interní výuky také nárok na pět dní externích školení, která si můžeme sami vybrat. Například mou slabou stránkou je určitě DPH a účetnictví, proto jsem sáhla po přednáškách na tato témata.

To nejhorší mě čeká

Samotné zkoušky za sebou ještě nemám. Tato sláva mě čeká až na začátku října. Pokud při mě budou stát všichni svatí, budu mít štěstí a samozřejmě budu perfektně připravená, zkoušky snad zvládnu. A pokud ne? Svět se nezblázní, šéf mě neseřve, padáka taky nedostanu. A protože KPMG samo sebou chce do týmu certifikované daňové poradce, budu moci zkoušku případně zkusit i vícekrát. Vždy za vydatné podpory firmy. 

Tak mi drž palce!