Jak jsme reprezentovali ČR na světovém finále v Malajsii

Každoročně pořádáme pro studenty vysokých škol KPMG International Case Competition - takovou olympiádu v řešení případových studií. Letošní vítězný tým reprezentoval Českou republiku až v dalekém Kuala Lumpur. Zajímalo mě, jak vlastně letošní finále probíhalo, a tak jsem se na to zeptala Tomáše Probsta z HR, který po celou dobu český tým doprovázel.

Jak probíhala cesta do Kuala Lumpur?

Jen samotná cesta pro nás byla zajímavá, ale zároveň hodně náročná. Z Prahy jsme letěli dvoupatrovým letadlem - Airbusem A380, což byl sám o sobě zážitek. Během cesty jsme se s týmem více poznávali, protože jsme se do té doby viděli jen párkrát. Celkově jsme do Malajsie letěli přes 16 hodin s tím, že jsme přestupovali v Dubaji, kde byl několikahodinový layover. Na palubě bylo neustále co dělat (třeba dívat se na filmy :-) ), takže jsme nebyli ani moc unavení. Nicméně kombinace nočního letu a časového posunu v Kuala Lumpur + 6 hodin nám naprosto rozhodila režim.

32489266_1903490496362630_8566620594689277952_n

Než jste letěli do Malajsie, měli jste z nečeho obavy?

Já osobně jsem měl obavy z organizace. Mou odpovědností bylo dohlédnout na to, že na místě bude vše probíhat tak, jak má, a nikomu z účastníků se nic nestane. To se ale samozřejmě nedá srovnávat s obavami, které měli naši reprezentanti. Byla to pro ně velká výzva. Cítili na sobě velký tlak a odpovědnost z toho, že reprezentují Českou republiku na mezinárodní soutěži. Museli se hodně snažit. Přihlásilo se 20.000 studentů z celého světa a do finále postoupilo 88 těch nejlepších. 

Jaké byly vaše první dojmy z Kuala Lumpur a z ubytování?

Ani já, ani nikdo z týmu nikdy v Kuala Lumpur nebyl, takže to byl pro nás všechny zážitek – být v úplně neznámém městě na druhém konci světa, kde nikdo nemluví naším jazykem. Na místě bylo vše perfektně zařízené počínaje odvozem z letiště na hotel, kde jsme byli ubytovaní. Byl opravdu luxusní – měli tam i čokoládové fontány a sushi k snídani.

První večer jsme se šli už najíst někam mimo hotel, abychom zažili energii města. I návštěva restaurace byla zajímavá, protože se k nám číšníci chovali úplně jinak, než je v Evropě běžné. Z toho jsme byli unešení. Bydleli jsme v centru města, takže k Petronas Towers jsme to měli 10 minut chůze. Když jsme k nim přišli, byly krásně nasvícené a fontánky před nimi vytvářely neopakovatelnou atmosféru. To nás úplně pohltilo.

32257474_1903490399695973_1411069375766593536_n

Jaký byl váš program?

Program začal hned v pondělí. To bylo ale spíše o networkingu – o potkávání lidí a seznamování se s jinými kulturami. Na soutěži byla spousta národností. Účelem této akce bylo vytvořit si co nejvíce kontaktů po celém světě. Myslím, že se to podařilo. Pokud by teď třeba někdo z našeho týmu chtěl jet do Chile, už tam někoho zná. Už může napsat někomu, s kým si dal dva drinky, povídal si dvě hodiny a on si vzpomene. Kontakty – to je vlastně jedna z primárních věcí, proč se tahle soutěž koná.

V úterý už bylo první kolo soutěže. Měli jsme tzv. „Innovation challenge“. To byl úplně nový koncept. Týmy byly vždy namixované ze 4 národností. Případovky se řešily interaktivně a každý účastník byl hodnocen individuálně. Na základě těchto bodů se postupovalo do dalšího kola.

Ve středu se pak řešily už klasické případové studie. Týmy byly spolu tak, jak na soutěž přijely. Řešily případovku, která do té doby byla tajná. Ta letošní byla na business model asijské verze společnosti Uber, která se v Malajsii jmenuje „Grab“ - jako grab a car. Týmy řešily, jak by tato společnost měla v určité situaci dále postupovat.

32393290_1903490423029304_119542713807798272_n

A jak si s touto případovkou poradil náš tým?

Viděl jsem více týmů, včetně toho našeho, a myslím si, že naši byli opravdu hodně dobří. Postoupit do finále se jim ale bohužel nepodařilo. Mrzelo to mě, mrzelo to je, mrzelo to kouče Ryana – zkrátka nás všechny. Ale to je život.

Řekli jim porotci důvody, proč dále nepostoupili?

Týmy vždy dostávají po prezentaci zpětnou vazbu. Porotci týmu řeknou, na co by se měli příště zaměřit a co se jim naopak líbilo. Je to vlastně dost podobné jako při našich lokálních kolech. Ve chvíli, kdy tým hodnotí, ale ani porotci ještě nemají úplně jasno o postupujících týmech. Vše je jasné až po finálním hodnocení, kdy odprezentuje poslední tým.

A co vlastně porotci nejvíce ocení?

Opravdu oceňují, když tým pracuje jako celek. Tým musí být vybalancovaný a skvěle fungovat, protože každý člen je expertem na svou oblast. Porotcům se líbí rozmanitost týmu – přesně tak by to mělo být i v pracovních kolektivech. :-) 

32506928_1903490743029272_3747062917959254016_n

Jaký byl program poslední den soutěže?

Ve čtvrtek bylo finální kolo prezentací, kam už postoupili jen finalisté. To byly týmy: Německo, Švýcarsko a Vietnam/Kambodža (byl to spojený tým). Když finalisté pracovali na svých prezentacích, měl náš tým celé dopoledne volno. Třešničkou na dortu byly závěrečné prezentace finalistů. Před nimi byla ještě ale takzvaná „Closing Ceremony“, na které vystoupili i zajímavý speakeři. 

Kdy jste se dozvěděli výsledky?

Na výsledky jsme si museli ještě chvíli počkat, protože porotci se museli ještě odebrat na finální posouzení. Zajímavostí bylo, že jeden hlas byl hlasem publika. Přes mobilní aplikaci, která byla k tomuto eventu vytvořená, jsme tak měli možnost podpořit hlasem svého favorita.

Den pak končil tím, že jsme šli na vyhlášení výsledků do jedné pěkné restaurace na večeři spojenou s následnou „Closing Party“. Tam jsme se také dozvěděli, že vyhrál německý tým. Bylo to opravdu těsné. Paradoxně rozhodnul jeden hlas – „Hlas publika“. Podle mě to jen reflektuje, jak vyrovnané týmy ve finále byly.

32472030_1903433836368296_1408274421503754240_n

Jak bys shrnul letošní mezinárodní finále KICCu? 

Celý týden, který jsme v Kuala Lumpur strávili, byl nezapomenutelný. Věřím, že pro celý tým to byl zážitek opravdu na celý život – být na druhém konci světa, reprezentovat Českou republiku mezi těmi nejlepšími z nejlepších, a k tomu ještě navázat kontakty s lidmi z celého světa. Pro všechny to byla zároveň skvělá příležitost, která se bude jim bude hodit v profesním životě a samozřejmě to bude skvěle vypadat v životopise.

Komu bys doporučil účast na KPMG International Case Competition

KICC bych určitě doporučil všem, kteří takovou výzvu chtějí zažít na vlastní kůži! Každý rok posíláme na finále do zahraničí jiný tým. Přihlášky na národní kolo soutěže otevíráme vždy v předstihu – ještě před Vánoci. Pokud si chceš KICC vyzkoušet nanečisto, zúčastni se našeho dvoudenního bezplatného workshopu Ace the Case, který pořádáme vždy na podzim. Na samotném workshopu získáš cenné informace, seznámíš se s lidmi, kteří jsou na stejné vlně jako ty, a potkáš i kouče Ryana. :-) Informace najdeš na stránkách již brzy.