Jak jsem nasbírala zkušenost s klienty

Tentokrát bych vám ráda popsala svoji první zkušenost se zakázkou u klienta. Předcházelo jí takové ticho před bouří. Moje rotace po daňových skupinkách se blížila k závěru, bylo to pár dní, co mě přeřadili do předposlední skupiny věnující se dani z příjmu právnických osob (Corporate Income Tax, CIT), a já se zrovna rozkoukávala. Ale pak to přišlo.

Moje první zakázka a hned mimo Prahu

„Pojedeš na svou první zakázku za klientem kvůli přípravě daňového přiznání.“ A rovnou mimo Prahu. Že byste si v ten moment připadali ztracení, že na to nemáte dostatek zkušeností a navíc jste v dané skupince sotva pár dní, tak nebojte. I mně to problesklo hlavou. Naštěstí jsem měla základy z pravidelných pátečních školení, a co hlavně, ochotné kolegy, kteří byli připraveni mi vše vysvětlit.

Hned další týden v pondělí jsme si tedy společně se dvěma kolegyněmi vypůjčily služební auto a odpoledne jsme vyjely. Ubytovaly jsme se v útulném penzionu, ve kterém navíc skvěle vařili, takže večerní porce energie byla víc než dobře zajištěna.

Jak to vypadalo u klienta?

Druhý den ráno jsme se přesunuly ke klientovi. Já byla v našem týmu ta nejvíce juniorní, takže mým hlavním úkolem bylo co nejvíce čerpat informace, učit se novým věcem a postupům. Kontrolovala jsem majetek daného podniku po daňové stránce. V KPMG na to máme vlastní postupy, výpočty a šablony, podle kterých posuzujeme celou řadu záležitostí.

Moje veškerá pozornost se nejprve upínala na majetkovou soustavu klienta. Kolegyně mi vše potřebné ochotně vysvětlily a odpovídaly na moje dotazy, kterých rozhodně chvílemi nebylo málo. Ve firmě nám dali k dispozici celou velkou zasedací místnost. Jelikož jsme tam byly jenom my tři, měly jsme naprostý klid a ticho na práci. To jsem hodně ocenila zejména já, protože když jste na začátku a všechno se teprve učíte, potřebujete se opravdu hodně soustředit.

Zakázka je nejlepší škola

Ačkoliv jsem měla na začátku trošku obavy, došla jsem ke známému faktu, že člověk se nejvíc naučí v praxi. Měla jsem možnost poznat celý proces zakázky, od zasílání podkladů ze strany klienta, přes jejich postupné úpravy a zapracování, návštěvu klientského podniku, doptávání se na detaily a nesrovnalosti až po finalizaci a dotvoření všeho potřebného v otázce klientova daňového přiznání.

Cože, daňové přiznání v zimě?

Ptáš-li se, proč se jezdí ke klientovi kvůli daňovému přiznání v zimě, je tomu zkrátka proto, že spousta subjektů funguje dle tzv. hospodářského roku. To znamená, že jim může fiskální rok začínat i končit v různé měsíce, a pokud máš takové klienty na starosti, pak s nimi veškeré daňové povinnosti řešíš dle jejich pravidel.

Cenné zkušenosti

I když jsem ve skupince CIT nakonec nebyla finálně alokována, získala jsem právě díky této zakázce hromadu zkušeností, na které jsem mohla nabalovat další znalosti a praxi. Takže i když se v rámci rotace budete podílet na zakázce jiné skupinky, než ve které skončíte, můžou se vám tyhle zkušenosti hodit v rámci vzájemné spolupráce, která mezi jednotlivými daňovými skupinkami poměrně běžně probíhá. Více o rotaci se dočteš v mém předchozím článku.

Zdá se vám můj příběh zajímavý? Láká vás práce v daních, ale ještě nevíte, které jejich odvětví je pro vás to pravé? U nás máte ideální příležitost si to osahat a sami si vybrat. Právě jsme otevřeli nové pozice. Třeba se na tvé první zakázce už potkáme spolu.