Zpět na články

Jak efektivně skloubit školu s prací v auditu

V tomto článku najdeš nejužitečnější rady pro studenty, kteří chtějí již v průběhu studia nasbírat cenné zkušenosti z praxe. Já sama jsem před nástupem na plný úvazek pracovala dva roky při škole jako stážista, nasbírala jsem tak několik tipů, které dokážou toto období ulehčit a pomohou ti splnit stanovené cíle.

Time management je základ 

Přiznávám na rovinu, věnovat se práci při plnohodnotném studiu je velmi náročné. Zaměstnavatel vyžaduje plnění pracovních povinností, univerzita vyžaduje docházku na přednášky, zápočty, zkoušky, závěrečnou práci… Je toho víc než dost a někdy se může stát, že se všechny povinnosti a deadliny seběhnou do jednoho období. Zásadní je proto time management. Umět si rozplánovat povinnosti, které tě čekají až za několik týdnů, a začít na nich pracovat už v předstihu, dokáže výrazně pomoci tvému budoucímu já, které za to později určitě poděkuje.

Urči si priority

Stejně se ale někdy člověk dostane do situace, kdy hoří jeden deadline za druhým a všichni chtějí všechno ideálně hned. Pak je potřeba vyhodnotit, co má větší prioritu s ohledem na to, jaká je časová náročnost daného požadavku. Jestli musím například za tři dny odevzdat ve škole projekt, ale zároveň je potřebné uzavřít auditní zakázku, splním si primárně pracovní povinnosti a potom se můžu s čistou hlavou pustit na ty univerzitní.

Komunikuj

Může samozřejmě nastat situace, kdy je potřeba dát školu jako aktuální prioritu (zúčastnit se důležité přednášky, jít na opravný termín zkoušky, dokončit závěrečnou práci…). Tady bych zmínila jednoduché pravidlo – nemůžu očekávat, že incharge/manažer předpokládá, jaké povinnosti mě ve škole čekají. Proto považuji komunikaci spolu s time managementem za klíčový aspekt úspěchu. Žádný problém není natolik velký, aby se nedal vyřešit a kolegové jsou lidé, kteří si taky prošli univerzitním životem, takže vědí velmi dobře situaci stážisty pochopit a pomoct.

Stanov si malé cíle

Když se člověk na začátku ledna zamyslí, co všechno musí splnit, aby zvládl náročnou sezonu a úspěšně ukončil studium, může se to zdát jako nesplnitelný úkol. Zkouškové období, po němž následuje množství auditních zakázek, do toho školní projekty, psaní diplomové práce a státnice – z toho se i zatočí hlava. Proto je prospěšné dívat se jen do krátké budoucnosti a stanovit si malé cíle, které jsou lépe dosažitelné – například složení nejbližší zkoušky, kvalitní zpracování nejbližší zakázky apod. Tyto malé úspěchy fungují zároveň jako motivace, která člověka dokáže posunout kupředu a pomoct mu splnit další menší stanovený cíl.

Odpočinek je produktivní

I když má člověk spoustu povinností, odpočinutý je dokáže splnit produktivněji a rychleji. Kvalitně strávený oddych dokáže přinést lepší pracovní a studijní výsledky a navíc člověka motivuje k práci. Proto je vhodné si i v průběhu toho nejtěžšího období dopřát trochu sportu, spánku nebo chvilky strávené v přírodě.

Nabíráme nejenom absolventy a zkušené odborníky, ale i studenty. Mrkni na výpis volných pozic a pošli své CV. 

Volné pozice