Gabriela Kadlecová

Začala jsem pracovat v KPMG ještě v posledním roku studia na VŠE, na Fakultě financí a účetnictví. Bylo to koncem 90. let a tehdy byla ještě jiná doba. Někdy jsem dokonce měla pocit, že někteří naši učitelé sami po večerech studují a jsou maximálně o dvě kapitoly před námi studenty. Na druhou stranu, studium na VŠE bylo asi tou nejlepší přípravou na budoucí kariéru a navíc jsem na škole potkala spoustu zajímavých lidí. Jsem přesvědčená o tom, že žádná škola sama o sobě nikoho stoprocentně nepřipraví na zaměstnání. Můžete být studijní superhvězda, ale jestli vám to vydrží i potom v práci, to je otázka.

Gabriela Kadlecová, Senior Manager
V KPMG pracuje v různých zemích přes 20 let.

O auditu jsem se sice na škole moc nedozvěděla, ale ve výběru kariéry možná rozhodlo i to, že jsem od malička ráda něco kontrolovala. Na KPMG mě zaujalo, jací jsou tu lidé, a celkově na mě firma působila velmi pozitivně. Nastoupila jsem pak do auditu finančních společností jako asistent.

Audit nejde odlenošit

Zhruba po čtyřech letech v Praze jsem, ač nerada, následovala svého manžela do Londýna. Nejprve jsem tedy musela složit hodně náročnou zkoušku z angličtiny, ale pak už jsem se mohla vydat do světa, do britské kanceláře KPMG. Původně to melo být tak na dva roky, ale nakonec se z toho vyklubalo krásných jedenáct let. Už po dvou letech mě povýšili na manažerku. Myslím, že základem úspěchu je nebát se. A také musíte být smíření s tím, že povýšení si každý musí odpracovat. Audit je časově hodně náročná práce a nejde nijak odlenošit.

Během svého působení v Londýně jsem pracovala na auditu velkých i menších bank. Londýn je asi nejvíce kosmopolitní město, a tak můžete potkat kohokoliv odkudkoliv. Zažila jsem tam i nejedno překvapení. Třeba na auditu v jedné menší indické bance mě zarazilo, že tam pracovali kromě jedné sekretářky jen samí postarší muži. Ti asi také byli pěkně překvapeni, když jim to tam začala „organizovat“ mladá holka z východní Evropy. Také jsem nechápala, proč celý den nic nejedí a pak pořádají bujaré večeře (bylo to v době svátku Ramadán, o kterém jsem tenkrát neměla ani tušení). Nechce se mi nějak paušálně hodnotit, jestli je nějaká kultura lepší, horší nebo stejná, ale je potřeba být otevřený a dopředu počítat s tím, že „jiný kraj – jiný mrav“.

KPMG může být na celý život. Ať už jste kdekoliv na světě

Z Londýna jsme se stěhovali do Švýcarska ze stejného důvodu jako z Prahy. Ani tentokrát jsem z toho nebyla moc nadšená, protože jsme už měli dvě děti, které se narodily a vyrůstaly v Londýně. Požádala jsem o přesun v rámci KPMG do Curychu. Přecházet z jedné země do jiné je vždycky trochu složitější než být na jednom místě, znovu musíte ukázat, co ve vás je. Kultura je jiná, tým je jiný… Třeba Švýcaři jsou oproti Čechům nebo Angličanům uzavřenější, opatrnější, rádi se vrtají v detailech a vyhýbají se přímým konfliktům. Jsou trochu jako takoví typičtí hodináři.

Gabriela Kadlecová

Ve firmě jsem získala titul executive MBA

Přestože v KPMG působím už dvacet let, práce mě pořád baví a přináší mi něco nového. Nikdy jsem se nenudila, práce se proměňuje, vyzkoušela jsem si různá oddělení a potkala spoustu chytrých a zajímavých lidí. Navíc v KPMG jednáte prakticky od začátku kariéry s vrcholovým managementem společností, dostanete se rychle k řešení problémů a praktickým znalostem, ke kterým se nedá jiným způsobem v průběhu „obyčejné“ kariéry dostat.

V rámci KPMG jsem také získala titul executive MBA. Osobně mám za to, že je důležité se vzdělávat i při škole a po ní. Studium bylo zajímavé už jen kvůli srovnání zkušeností, kontaktům a i seznámením s trochu jiným stylem učení. Pokud ale někdo nemůže z jakéhokoliv důvodu studovat v zahraničí, je určitě vhodné si rozšířit obzory jinak, třeba vedlejším uznávaným a certifikovaným studiem, například CFA nebo ACCA. Je to důležitý krok navíc.

Profese auditora je zajímavá a potřebná a KPMG je super a top firma, která funguje. Kdybych si znovu mohla vybrat, tak bych se všemi zkušenostmi, které po 20 letech mám, udělala všechno znova. Hodně vás tu toho naučí a je to i firma na celý život, nejen na nastartování kariéry. Neztratí se tu nikdo, kdo je dříč a chce se někam dostat, kdo je otevřený a vnímavý, žádný sebestředný typ, který si sám o sobě myslí, jak je nejlepší na světě.

Přečti si i další příběhy našich kolegů