František Beneš

Už před studiem na VŠ jsem měl ambici se jednou stát manažerem nebo ředitelem. Chtěl jsem vést tým, případě být zodpovědný za nějakou oblast ve firmě nebo ji celou vést. Že jsem se dostal do KPMG byla vlastně náhoda. Posílal jsem životopis všude, kde hledali ekonomické vzdělání.

František Beneš, Jednatel
V KPMG pracoval 8 let.

Ze zápočtu z účetnictví mě vyhodili

Musím přiznat, že jsem ani nevěděl, co KPMG dělá. Podle katalogu, který jsem dostal, mi připadalo, že šijí outdoorové oblečení, protože tam byli všichni krásně nafocení v přírodě. Až spolužáci mi řekli, co je společnost zač a že se tam ani nedá dostat. Bylo to v roce 2003 a tehdy byl opravdu obrovský přetlak. Hlásil jsem se do Brna a tam brali čtyři lidi z osmdesáti. Neznal jsem tehdy ani pojem velká čtyřka. Na pohovoru pak zazněla otázka, jestli jsem se hlásil i ke konkurenci, a já řekl, že ne, ale že to hodlám udělat. Nechtěl jsem ztratit tvář. Jenže tehdy se KPMG stěhovala do Karlína, bylo to po povodních, a měli pohovory jako poslední. Jiná šance dostat se do velké čtyřky nebyla. A i díky tomu, že jsem takhle zaimprovizoval, mě pak vzali. Musím říct, že nemám žádný ten klasický uvědomělý příběh, že mě vždycky účetnictví bralo. Naopak, z tohoto zápočtu mě na vysoké vyhodili.

Znalosti ze školy se propojily a začaly mi dávat smysl

Za čísly jsem konečně viděl realitu

Studoval jsem Provozně-ekonomickou fakultu na Mendelově zemědělská a lesnické univerzitě a odnesl jsem si odtamtud teoretický základ. Takže jsem věděl, co to účetnictví je a jak funguje. Nicméně až při práci jsem pochopil, co to znamená. Neuvěřitelně se mi to spojilo a za čísly jsem viděl realitu a jednotlivé části podniku. Musím na KPMG ocenit, že tam byl vždycky nějaký starší kolega, který poradil. Bylo to jako mít do hlavy nastrčený trychtýř, do kterého proudí informace. Během chvilky tam člověk neuvěřitelně vyrostl. Takový systém vzdělávání není v jiných firmách úplně samozřejmý.

Začínal jsem na pobočce v Brně, kde jsem strávil tři roky – nejprve jako asistent a poté jako senior asistent, kdy jsem měl své vlastní menší zakázky. Nicméně už v Brně jsem se jako asistent dostal na zakázku pro jednu těžební společnost. A později, když jsem byl prvním členem auditního týmu v ostravské pobočce, dostal jsem tohoto klienta na starosti celého a tam jsem se toho naučil úplně nejvíc – třeba konsolidace podle mezinárodních účetních standardů a také jsem pochopil celý proces vydávání dluhopisů a akcií… Naučil jsem se obrovský díl specifických věcí, které jsem pak využil v Kofole.

V KPMG jsem strávil hodně času na služebních cestách, ale díky lidem se to dalo dobře zvládnout. Také tamní atmosféra je specifická, výborná. Jsou to velmi chytří lidé a do své práce motivovaní a zapálení.

Vyplatí se vydržet alespoň tři čtyři roky

Studentům bych doporučil, aby se učili jazyky, především angličtinu. Bez ní můžou diplom zahodit. Druhá věc je zkoušet různé stáže, aby nasáli atmosféru a poznali realitu. To je nedocenitelné. A taky musí snížit nároky na koníčky a na volný čas a minimálně na čtyři roky do velké čtyřky jít. Odejít po roce je k ničemu, je potřeba vydržet minimálně tři, aby si vyzkoušeli práci, vedení zakázek a týmu. Ale minimálně čtyři roky jsou potřeba, aby se to člověku všechno spojilo dohromady.

Přečti si i další příběhy našich kolegů

Volné pozice