Filip Bělák

Když jsem se na konci gymnázia rozhodoval, kam dál, přemýšlel jsem o různých oborech. Práva, historie, ekonomie, … Nemám rád memorování, takže ekonomie nakonec zvítězila. Ještě při studiu VŠE jsem byl na stáži v mezinárodní poradenské firmě a říkal si, že je to práce, která by mě mohla bavit. Člověk při ní může poznat hodně firem a průmyslových odvětví, od stavebnictví po banky.

Filip Bělák, Finanční ředitel
V KPMG pracoval 11 let.

Věděl jsem, že v KPMG pracují mí známí a jsou spokojení. Poslal jsem svůj životopis, prošel výběrovým řízením a začal jsem. Z pohledu člověka po škole to hodnotím jako nejlepší volbu. Člověk toho ve firmě hodně zažije a potká spoustu zajímavých lidí. Firma je orientovaná na výkon, což mi vyhovovalo. Líbilo se mi hodnocení podle toho, jak člověk pracuje, i průzračný a předvídatelný systém povyšování.

Stáž v USA jsem vytěžil na maximum

Díky programu KPMG Global Mobility jsem po čtyřech letech práce dostal možnost odjet do USA. Ačkoliv se jedná o stáž, člověk v cizině skutečně pracuje, je členem týmu, pracuje na zakázkách a má možnost se toho hodně naučit. Zpočátku to byl obrovský kulturní šok. Nejvíce mne překvapilo pracovní nasazení. Typické byly 60hodinové pracovní týdny i v klidnějších obdobích a během sezóny přibyly i pracovní víkendy, což se v Čechách stávalo spíše výjimečně. Byl jsem součástí velkého týmu, pracoval jsem na zakázce pro jednu z největších automobilek. Šlo o celoroční audit, náš tým měl 30 lidí. Nakonec jsem tam strávil dva roky.

Bylo to náročné, ale cílem bylo z toho vytěžit a naučit se co nejvíc a musím říct, že mi to hodně dalo. Poznáte jinou kulturu, ale co považuji za nejdůležitější – ověříte si, kolik toho sami zvládnete i v ne úplně standardních podmínkách. Zpětně se na to dívám jako na úžasnou zkušenost, z které dodnes čerpám. Za nemalý benefit považuji i vzpomínky na spoustu cestování, které jsem během stáže zažil.

V KPMG uspějí ti, kteří se chtějí pořád učit

Zakládá se Risk Consulting

Asi dva roky po mém návratu zpět do Prahy se zakládalo oddělení Risk Consulting. Byl jsem manažerem v auditu a jedním z těch, kteří interně do tohoto nového oddělení přešli. Oproti auditu, kde je hlavní náplní kontrolovat, byla nová práce velkou změnou. Pracujete pro klienta, pomáháte řešit problémy a vy i klient vidíte velkou přidanou hodnotu. Projekty byly relativně různorodé, klienti měli různé požadavky i problémy k řešení. Ocenil jsem, že jsem mohl uplatnit dřívější nabyté auditní zkušenosti v novém typu práce.

Postupně jsem se dostal skrze práci v KPMG také k EPH (Energetický průmyslový holding). Firma tehdy obrovsky rostla a začala hledat někoho, kdo by v ní pomohl zastřešit finanční záležitosti. Oslovili mě, jestli bych neměl zájem. Líbilo se mi, jak je skupina dynamická, má akviziční apetit, přístup k velkým financím a na různé trhy. Končil jsem jedenáctý rok v KPMG a rozhodl se pro změnu. Rozhodování to bylo těžké, hodně těžké. Nic mě nenutilo odcházet, spíše jsem v tom viděl příležitost zkusit něco nového na straně klienta, kterého jsem měl rád a který nabízel spoustu možností seberealizace a nových zkušeností. Říkal jsem si, že se taková příležitost už nemusí znovu naskytnout.

Filip Bělák

KPMG mi dala rozhled i vzdělání

Díky minulosti v KPMG mám rozhled a možnost srovnávat. Mohl jsem vyzkoušet různé situace, které v korporaci nikdy prožít nemusíte. V rámci KPMG poznáte víc společností, víc prostředí, více lidí i manažerských stylů. To je asi jedna z největších přidaných hodnot, oproti tomu, když rostete pouze v rámci jedné společnosti. KPMG hodně investuje do svých lidí – různá školení, možnosti vyjet do zahraničí a pracovat jinde než v Čechách. Pokud má člověk chuť, má příležitost toho vyzkoušet opravdu hodně. Stejně tak práce s lidmi a jejich vedení mě hodně naučilo.

V KPMG uspějí ti, kdo mají dobré analytické myšlení, jsou komunikačně silní a nebojí se pracovat. Také musejí být schopni se pořád učit. Když chcete uspět, musíte na sobě pracovat, soustředit se na to, co děláte, a táhnout za jeden provaz s kolegy. Studentům bych každopádně poradil, aby se nespoléhali jen na věci, které se naučí ve škole. Určitě velkou předností v KPMG je umění budovat dobré vztahy a fair jednání.

Přečti si i další příběhy našich kolegů

Volné pozice