Zpět na články

Dva roky v KPMG

V polovině července jsem oslavila dva roky v KPMG. Co jsem celou tu dobu dělala a co jsem se naučila?

KPMG Legal, advokátní kancelář

Prvních devět měsíců jsem strávila v právním oddělení. Poznala jsem, jak vypadá úspěšná středně velká advokátní kancelář a jak to vůbec vypadá ve velké korporaci. Naučila jsem se jednat s úředníky, překládat smlouvy do a z angličtiny a francouzštiny, dělat právní rešerše na rozličná témata, chovat se k Wordu tak, aby se mnou ještě komunikoval, archivovat projekty a také kontrolovat, jestli jsem opravdu naskenovala všechny listy smlouvy a nějaký se mi nevytratil. Také jsem měla možnost se rozhlédnout a všímat si, co různá oddělení KPMG dělají. A přešla jsem do toho nejlepšího.

KPMG Forensic Services

Než jsem do Forenziku přišla, měla jsem jenom mlhavou představu o tom, co forenzici vlastně dělají a jak to vlastně probíhá. Postupně jsem zjišťovala, že žádný projekt není stejný. Nejdříve jsem u jednoho klienta s kolegy prováděla každoroční prověrku nákupních procesů, ze které nám vyšli podezřelí dodavatelé, které jsme dále detailněji prozkoumávali. Střet zájmů může firmu přijít na hodně peněz, když je dodavatel bratrem vedoucího nákupu a prodává našemu klientovi trojnásobně předražené komponenty! Později jsme detailně mapovali korupční jednání obchodního zástupce, který dlouhodobě podplácel retailové ochodníky, aby zákazníkům doporučovali jeho produkty, a ne produkty konkurence. A na začátku roku jsem 3 měsíce pracovala na projektu, který mapoval legislativní úpravu korupce, praní špinavých peněz a mezinárodních sankcí. Od té doby jsem na tyto oblasti odborník :)

KPMG Audit

V rámci práce ve Forensiku jsem si mohla na dva týdny vyzkoušet práci auditora. V auditní sezóně od ledna do března mají auditoři vždycky plné ruce práce a Assistant se hodí. Viděla jsem, jak vypadají auditní workáče, jak si zajišťují podklady a jak k práci celkově přistupují. A hlavně jsem si zkusila, jaké je to být 2 týdny v kuse pouze v zasedačce u klienta a pochopila, proč se auditoři neupejpají si říct o kávu, kdy se jim zachce. Je to fuška, ale dostanete se do vnitřku spousty firem a získáte cenné zkušenosti.

Finišování na UK

Výše popsané a mnohem víc jsem zvládala dělat vedle školy. Měla jsem štěstí, že mi nadřízení vždy vyšli vstříc jak s rozvrhem, tak se zkouškami, a dokonce mě pustili i na měsíční dovolenou do Vietnamu.:) V práci jsem mohla na vlastní oči vidět, jak fungují věci, o kterých jsem se do té doby jenom učila - viděla jsem dědickou dohodu nebo sepisování stanov společnosti, fungování společností a jeho vylepšování s ohledem na to, co konkrétní společnost potřebuje, ne na to, co jsme se učili v učebnici, účetnictví ze všech možných úhlů a různé typy podvodného jednání, o kterých jsem dříve neměla ani potuchy. Také jsem poznala, že být v KPMG není jenom o práci, ale i o zábavě, jako jsou teambuildingy, oslavy konce roku nebo zajímavá školení, že v 1. patře mají automat na výbornou horkou čokoládu a že latte je opravdu lepší si dělat do sklenice, než do hrnku.

 

Volné pozice