Dostatečně vzdělaní konzultanti? Neexistují.

Když jsem nastoupila do Consultingu, fráze "Učit se, učit se, učit se" pro mě získala úplně nový význam. Podpora vzdělávání ze strany KPMG je legendami opředená - touha po vzdělávání je u nás totiž nejen vítána, ale přímo aktivně vyžadována. Chceš vědět, jak se "učí" oddělení, kde každý pracuje na jiném projektu či levelu? Čti dál.

Na pohovoru do KPMG Management Consultingu mne možnosti vzdělávání v rámci práce zajímaly více, než firemní eventy nebo počet týdnů dovolené (obojího máme dostatek, ale o tom jindy :). Jak se brzy ukázalo, legendy nelhaly - KPMG Management Consulting je v tomto ohledu skutečně "rájem". Vzdělávat se u nás můžete hned ve třech rovinách. Jaké jsou tedy možnosti a jak je vlastně využít?

Interní školení

Interní školení je první věc, kterou v KPMG zažijete a které se nijak nevyhnete. Kromě BOZP klasiky také všechny nově nastoupivší čeká důkladné školení o globálních standardech profesní etiky. Bez certifikátu potvrzující, že rozumíte celosvětové politice nezávislosti KPMG, jednodušše nemůžete začít pracovat pro žádného klienta. Další školení už si vybíráte sami podle toho, kde máte své osobní mezery. Pro někoho je to excel, pro někoho stress management (mimochodem, velmi populární kurz mezi konzultanty :), pro někoho prezentační dovednosti. Každoročně také KPMG vypisuje kurzy angličtiny či němčiny. Více než skvěle u nás také funguje cross - department vzdělávání, díky kterému se jako konzultant můžete naučit například základy auditu, nebo se dozvědět něco málo o daních. 

Na všechny aktivity se můžeme hlásit skrze interní aplikaci a je tedy jen na nás, kdy jak a proč se na školení přihlásíme. Množství "učiva" si tak sami korigujeme - podezřelým dotazům čelí jen ti z nás, kteří neabsolvovali kurzy žádné.

Co se specificky Consultingu týká, od letošního fiskálního roku nás čeká velká novinka - KPMG spouští projekt s názvem Development Academy, kde si budeme moci naše konzultantské dovednosti pilovat na sérii tématických školení s předními odborníky z praxe. Přesný obsah kurzů ještě není veřejně znám, ale barevné plakáty na chodbách nás nalákaly snad všechny.

Externí školení

Externí školení v tomto případě zahrnuje zejména získání mezinárodního certifikátu v určité oblasti. Auditoři mají ACCA, daňaři zkoušky u KDP a konzultanti? Jsme jak princezny - máme totiž všechno. Vzhledem k tomu, že jsou naše projekty velice různorodé, je různorodá také míra znalostí, které na ně potřebujeme. U nás se nečeká, že budeš umět všechno - co se ale čeká, je, že máš oblast, ve které se chceš posunout a "posunováním se" je myšleno mimojiné i vzdělávání. Díky podpoře KPMG tak mám jako jedna z princezen štěstí, že na podzim potkám svého prince. A protože když, už, tak už,  je to hned mezinárodně uznávaný model PRINCE 2.0, který mě naučí hromadu věcí o projektovém managementu.

Ideální partie? Taky bych řekla!

Learning by doing

... nebo jak s oblibou interně v open space říkáme "Fake it till you make it". Téměř každý den se dostávám při své práci do situace, kdy musím řešení "vymyslet" a také ho odprezentovat klientovi. A téměř pokaždé mi to dá něco nového. Učit se v consultingu neznamená jen absolvovat školení a zdobit si zeď certifikáty. Učit se u nás znamená každý den na sobě pracovat, přemýšlet kreativně a efektivně, sdílet své znalosti napříč firmou a nečekat, že nám všechny informace manager naservíruje na stříbrném podnose - jinými slovy, co se naučíme pak aktivně používáme. Jasně, ne pokaždé to jde snadno. Ale jak se říká - co tě nezabije, to tě posílí - a výsledek nakonec vždycky stojí za to.

Chceš se s námi učit v MC? Koukni na volné pozice a dej o sobě vědět. :-)