Daniel Szmaragowski

Jako spousta mých vrstevníků, ani já jsem ještě na vysoké nevěděl, co bych chtěl jednou dělat. Studoval jsem finance a účetnictví na VŠE, bavily mě daně, ale jistý jsem si nebyl. Viděl jsem v tom oboru přidanou hodnotu, kterou můžu předat lidem, kterým s daněmi pomohu. Říkal jsem si, že je to hezký pocit někomu s něčím pomoct, a pokud se zadaří, tak něco i ušetřit. Motto, kterým se celou dobu své kariéry řídím, je, že daně jsou od toho, aby se platily, a na mně, daňovém poradci pak je, aby se platily ve správné výši.

Daniel Szmaragowski, Partner
V KPMG pracuje 21 let.

Při škole jsem pomáhal s veletrhy, a na jednom z nich pak poznal KPMG

Už při škole jsem podnikal. Měl jsem malou firmu a pomáhal jsem s organizací veletrhů nejdříve na Strahově, pak v Holešovicích a následně v Letňanech. Kdykoliv bylo potřeba sehnat studenty do pokladen, zorganizovat dopravu, vyměřit prostor pro stánky, položit koberce apod., měl jsem to na starosti. Řada věcí se musela zvládnout během jediné noci těsně před veletrhem, což znamenalo sehnat a zkoordinovat někdy i 150 studentů.

Veletrhy mi byly asi osudné, jelikož na jednom z nich (myslím, že to byly Career Days, se kterými jsem ale nepomáhal) jsem si ujasnil, že chci naplno vstoupit do světa daní. Utvořil jsem si větší obrázek o celé Big Four, poznal lidi, kteří v těch společnostech pracují. To mě ovlivnilo natolik, že jsem svůj životopis poslal do dvou z nich. A proč jsem se rozhodl pro KPMG? Vyhrála u mě lidským přístupem a také rodinnou atmosférou.

Hned po nástupu jsem zjistil, že mi začíná velká škola – nicméně daleko intenzivnější, než bylo studium na VŠE. Tehdy nás bylo málo, takže mě hodili do vody a já se musel bleskurychle naučit orientovat a nebát se přijmout odpovědnost za to, co jsem zpracoval či klientovi řekl. Ještě asi dva roky jsem paralelně pokračoval se svým podnikáním, nicméně práce v KPMG mě vytěžovala natolik, že jsem podíl ve firmě prodal. Byla to ale jednoznačně dobrá volba. Podnikání pro mě byl skvělý přivýdělek při vysoké škole, který mi zpříjemnil studentská léta. Ale projekty, ke kterým jsem se dostal tady, byly skutečně nadnárodní, zajímavé a často velmi poučné do života. Člověk řešil stále nové situace a tím se rychle rozvíjel, což je s rutinním sháněním studentů a jejich organizací naprosto nepoměřitelné. To člověka už nikam dál neposouvalo. Do života (i toho v KPMG) mi však podnikání při studiu dalo obrovský základ – založení firmy, pořízení SW, vedení účetnictví, sestavení daňových přiznání apod. – prostě si člověk musel osvojit veškerou agendu související s existencí a vedením firmy a lépe se pak mohl vžít do situace klientů KPMG. Díky vlastní zkušenosti s podnikáním jsem se pak mohl vyvarovat přílišného teoretizování a zaměřit se na praktická, často až čistě pragmatická řešení.

Zažil jsem tu nejvyšší frekvenci bušení srdce

To, že přesně nevím, co budu dělat příští týden, je to, co mě tady nejvíce baví. Mám samozřejmě naplánované schůzky na každý týden, dokonce na týdny i měsíce dopředu. Ale to mezi tím přichází z venku – na základě telefonátů, mailů, ad hoc schůzek. Teď třeba vím, že nevím, co budu dělat příští čtvrtek, ale za hodinu už může být všechno jinak.

Za těch 21 let, co jsem tady, jsem toho zažil hrozně moc. Vybavím si třeba krušné chvíle a asi nejvyšší frekvenci bušení srdce, kterou jsem zažil těsně před podepisováním transakce za desítky miliard korun. Špatný závěr u daňového posouzení transakce by stál stovky miliónů, možná miliardy. Kombinaci velkých čísel, stresu, deadlinů v rámci jednotek hodin vyžadující navíc vstup pro analýzu od daňového týmu z Londýna – na to opravdu nikdy nezapomenu…

Nebo když zavolal klient 3. března a řekl, že se mu smazalo účetnictví za posledních 7 měsíců, a to včetně zálohy na dvou nezávislých místech (což člověka ani ve snu nenapadne, že by se mohlo v praxi stát, a stane se…), a co s tím budeme dělat. Takže vlastně člověk řeší i situace, které nikdy nečekal, že jako daňový poradce bude řešit. Klient mu zavolá jako prvnímu, protože je pro něj tzv. trusted advisor (slang, který používáme u nás v branži), a snaží se společně vymyslet nejlepší řešení, které obstojí před auditorem, finančním úřadem apod. Takových příběhů mám několik a člověka hrozně posílí. Naštěstí se nedějí každý týden :-).

Na škole mě bavily daně, ale jistý jsem si tím nebyl. Dneska o nich přednáším ve světě.

KPMG mě naučila vždy vyslechnout druhou stranu

A snad nejvíce mi práce tady dala ve vztahu k lidem a k sobě samému. KPMG mě naučila nevytvářet si názor dopředu, protože každá situace je odlišná a individuální a potřebuje řešení na míru. Naučila mě vždy vyslechnout druhou stranu, pospojovat si informace a teprve potom udělat zdravý úsudek. Naučit se pochopit impulsy, kvůli kterým člověk vchází do dveří, co chce vyřešit a kde je jádro problému. Protože právě jádro problému často vyplave a získá název až při otevřené diskuzi.

Práce mě často vyšle i do zahraničí – na různá školení, konference či jednání s klienty. Sám jsem přednášel na seminářích v Bruselu či v Londýně a podíval jsem se několikrát do Ameriky. Je skvělé, že se můžete setkat s lidmi z různých kultur, zemí a vytvořit si vztahy s lidmi z branže z celého světa. A lidi – na nich je naše firma založená. Když jsem do KMPG nastupoval, byl to rodinný podnik. Snaha udržet zde rodinu je tu ale dodnes i při daleko větším počtu zaměstnanců. Vytvoříte si tu tým lidí, se kterými budete rádi pracovat a kteří budou rádi pracovat pro vás. Poznáte, že se na sebe navzájem můžete spolehnout. Takto to tady funguje. Vzájemná podpora vede k tomu, že tu můžete růst a vaši kolegové s vámi. Dnes jako partner cítím, že mám za celý tým velkou odpovědnost. Kolegové mě vidí jako větší autoritu, ale bohužel si také občas myslí, že zvládnu vyřešit každý problém, čemuž tak není.

Daniel Szmaragowski
Daniel Szmaragowski

Na Instagramu KPMG skáču na lyžích do vody

Přes týden žiju v Praze, ale na víkendy jezdím za rodinou do Českých Budějovic. Milujeme adrenalin a naše víkendy jsou prakticky pokaždé aktivní. S celou rodinou závodně lyžujeme a od října do března o víkendech trénujeme nebo závodíme. V létě máme pak různá soustředění a z jednoho z nich je video na Instagramu KPMG, v roce 2016 jsem se dokonce zúčastnil mistrovství světa kategorie Masters v obřím slalomu, když se konalo ve Špindlu. Závod měl úžasnou atmosféru a jsem rád, že jsem ji zažil. Přes léto jsme s dětmi pořád u vody – na windsurfu, paddle boardu nebo oplachtěném skifu třídy RS500. A i dovolené se snažíme trávit aktivně, posledně jsme u Lago di Garda vyzkoušeli canyoning a ukázali dětem, co jsou to ferraty. Nicméně ani v Praze se adrenalinu nevyhýbám. Občas totiž s klienty zajdeme do Skydive arény nebo do Surf Areny v Letňanech.

Snažte se něco dělat už při škole

V KPMG se dostanete k informacím a projektům, na kterých se můžete hodně naučit, a to hned od samotného začátku své kariéry. Na vás je pak mít snahu zjistit a pochopit, proč se nějaká transakce děje a proč právě tak. Vy tu transakci budete spoluvytvářet a získáte informace přímo od zdroje. Dokonce i při čtení novin začnete číst mezi řádky a budete si umět sami vytvořit reálnější obrázek o tom, jak v realitě daná transakce proběhla a proč. Ať už do budoucna zůstanete u nás, nebo se vydáte jinam, tady získáte přehled napříč firmami i sektory. A tak se lépe zorientujete v tom, v čem budete potřebovat.

Snažte se něco dělat už při škole. Cokoliv, do čeho se vrhnete, vás do života posílí. Buďte ve studentských organizacích, choďte na brigády, zjistěte, jak to v životě chodí, a srovnejte si priority. Krása studentských let tkví v tom, že nemusíte platit žádné hypotéky, nemáte závazky a můžete si třeba  to podnikání vyzkoušet nanečisto. Pokud se vám v hlavě mihne byť sebemenší nápad, vrhněte se do toho. Založit si dnes firmu je daleko jednodušší, než to bývalo

Buďte upřímní a čtěte noviny

A pokud chcete uspět u nás, buďte v první řadě upřímní a používejte selský rozum. Nepřetvařujte se, neříkejte, že vás něco baví, pokud vás to nebaví. Když se vás při pohovoru zeptám, co jste za poslední měsíc četli v novinách o daních, mělo by vás něco napadnout, pokud vás to opravdu zajímá a minutu předtím mi tvrdili, že daně jsou to jediné, co chcete v životě dělat. V žádném případě nepodceňujte jazyk, to je moje druhá rada. Skoro 80 % komunikace s klientem bude v angličtině, to by vás nemělo vylekat.

Přečti si i další příběhy našich kolegů