Co tě čeká první rok v Auditu FS?

Končíš školu a rozhoduješ se co dál? Třeba ti pomůžu. Řeknu ti něco ze zákulisí auditu finančních institucí a jeho možnostech.

Nuda?

Většina si pod pojmem audit představí nudnou a nezáživnou práci, kdy celý den sedíš u počítače a boucháš čísla do tabulek v Excelu. Něco na tom je. Práce s počítačem je opravdu na denním pořádku. Pravda už ale není, že to je nekonečně nudná a nezáživná práce.

Audit FS není jenom o účtování a Excelu. Určitou výhodou je umět základy účetnictví, ne však nutnou podmínkou. Mezi mými kolegy jsou i studovaní právníci nebo strojaři. Takže není třeba mít ekonomické vzdělání. Všechno se tu rychle naučíš.

Co tě tedy čeká první rok v našem oddělení?

Po prvních týdnech školení, o kterých jsem psala dříve, se dostaneš do kolotoče zakázek, kdy jako prvoroční asistent máš na starosti ty jednodušší úkony, abys měl čas se aklimatizovat.

V rámci předauditu se zpravidla každý týden s týmem lidí, který se často mění napříč oddělením, dostaneš k různým klientům. Jednou to je banka, pak pojišťovna, penzijní společnost nebo investiční fond. Klientů je mnoho a různě velkých. Občas se stává, že se dostaneš na zakázku, která svým předmětem spíš sahá do rajónu COM kolegů. Takže je tu živo! 

Často se stává, že audit probíhá přímo u klienta. Takže žádná nuda u jednoho stolu. Abych byla upřímná, je to spíše rutina. S týmem pracuješ od začátku do konce daným postupem, který zvolí vedoucí zakázky. Setkáváte se s klienty, mapujete procesy, děláte výpisky z valných hromad či dozorčích rad (občas velmi zajímavé čtení)... Kdykoliv ti není něco jasné, máš kolem sebe tým kolegů, z nějž ti vždy někdo zodpoví nejasnosti. Jsme totiž jenom lidi a nikdo z nás neví všechno.

Tohle je jen zlomek toho, čím se v auditu zabýváme. Jestli tě zajímá více, musíš si to přijít zkusit sám - třeba na dubnový auditorský workshop. Anebo nám rovnou pošli CV! :-)