Co obnáší práce asistenta finační účetní

Pod pojmem asistent si člověk může představit ledaskoho. Někoho kdo svému šéfovi vaří kafe, někoho, kdo je pravou rukou managementu, nebo slečnu občas i kluka, který skenuje, a tak zvedá telefony na recepci. My asistenti na oddělení Accounting Services and Payroll máme úplně jinou náplň práce, a já ti jí moc ráda představím.

První krůčky

Když začneš pracovat na oddělení AS&P, a je jedno jestli je to v Brně, Praze nebo Budějkách, vždycky jsi přidělen ke zkušenější kolegyni nebo kolegovi. V mém případě je to účetní Janča, která má na starosti určité portfolio klientů, a pro mě to od mého prvního dne v KPMG znamená, že jsou tito lidé tak nějak i mými klienty. První, co tě čeká, je pravděpodobně několik méně záživných dnů, kdy absolvuješ školení BOZP, školení řidičů a další. Pro tvou práci je pak důležité seznámit se s klienty, kterým budeš spravovat účetnictví. Nemusíš se bát, že budeš muset do firmy osobně, i když i to se v rámci vyzvedávání dokladů nebo domlouvání podrobnějších informací k zakázkám může stát, spíš si o nich co nejvíce zjistíš. 

Co přijde dál

Až se seznámíš s klienty, kolegy a veškerým vybavením, které pro práci využiješ, začneš své účetní pořádně koukat pod ruce. Naučí tě všechny vychytávky, které skrývá náš účetní program, i různé "tríčky", jak si práci usnadnit.

Při každodenní práci budeš číslovat doklady, aby nebyla porušena číselná řada, budeš doklady účtovat do našeho kamaráda 6K nebo párovat bankovní výpisy s jednotlivými doklady. Naučíš se, jak zkontrolovat správnost vyúčtování, jak si vyjet „záznamku“, a celá tvá náplň práce pomůže tvé účetní při konečné přípravě reportů. Občas nás tu tlačí termíny, takže ti práci úplně bez stresu nemůžu slíbit. Co ti ale slíbit můžu, je odborný dohled a nadřízeného, který případné chyby včas odhalí a pomůže ti se jim do budoucna vyhnout. Rozhodně tě tu nikdo nenechá ve štychu. Samozřejmě že tě jako asistenta čekají i méně záživnější úkoly jako je skenování dokladů, šťítkování šanonů, zakládání do archivu, to ale k práci každého asistenta patří.

A co je výhodou?

Hodně se toho naučíš, účetnictví budeš mít v malíčku a zároveň tě čeká s velmi zajímavou náplní. Jak už zmínila moje kolegyně Lucka ve svém článku, také se u nás hned od začátku můžeš začít dále vzdělávat a udělat si třeba certifikát účetního. Ten se ti v budoucnu rozhodně neztratí. Pokud tě tohle všechno zaujalo a chceš si práci u nás vyzkoušet, mrkni na naše kariérní stránky, třeba tam na tebe čeká tvá vysněná pozice.