Co dělá dealmaker junior?

Vše, co souvisí s prodejem, nákupem společností a podnikovými financemi. To je Deals. Zanalyzovat společnost, ocenit ji, sehnat investora, vyjednat dobré podmínky prodeje, či nákupu - denní chleba lidí z oddělení Deal Advisory. Jak je to, ale s nováčky v týmu?

Práce v Deals je projektového charakteru. Společnosti se prodávají na jaře, na podzim, v létě či zimě. Zda je sezóna nebo není neřešíme. Nejsme audit, sezóna je pro nás celý rok.

Deals = 3 týmy

M&A, valuation a transaction services (due diligence). Seniornější lidé se více specializují na jednu oblast a jsou součástí jednoho z těchto týmů. Nicméně naše týmy si vzájemně pomáhají, pokud přijde velký projekt na due diligence, tak například kolegové z valuací pomáhají due diligence týmy a naopak.

Začneš jako Business Analyst

Nováčci u nás nejčastěji nastupují na pozici business analyst. Kolegové na těchto pozicích poskytují maximální podporu všem našim týmům. Seznámí se se vším, co souvisí s transakcemi se společnostmi a majetkem a načerpají od starších kolegů cenné znalosti. Postupem času se pak specializují více na jednu oblast.

M&A

M&A tým řídi proces nákupů a prodejů společností. Tohoto týmu jsem součástí také já. Řešíme vše od identifikace investorů a potenciálních akvizičních cílů, přes analýzu společností, ocenění, řízení procesu hloubkové prověrky, až po finální vyjednávání o kupní smlouvě. Něco o M&A procesu a vlastnostech správného dealmakera jsem již napsal pro náš blog - třeba tady nebo tady. V M&A musí být člověk pořád ve střehu. Mít napnuté uši, správnou intuici a umět chytit příležitost ve správné době za pačesy. K tomu nesmí postrádat silné analytické schopnosti. 

Work-life balance? Tenhle výraz, který pro mnohé představuje v pět doma, u nás nemáme rádi. Pokud se neděje nic neobvyklého, dodržujeme samozřejmě standardní pracovní dobu. Nicméně nemáme u nás píchačky. Práce neznamená odseděné hodiny, práce znamená výkony a u nás makáme. Když finišuje deal, je potřeba zabrat. Vyjednávání transakční dokumentace do brzkých ranních hodin není výjimkou. Uzavřeme dobrý deal, pořádně to oslavíme. Pak není problém vydechnout - skončit dříve, vybrat si volno za přesčasy.

Valuation

Valuation tým se zabývá oceňováním společností a majetku. Kolegové zde se staví propracované oceňovací modely, reporty a znalecké posudky pro nejvýznamnější společnosti a instituce v ČR. V M&A jsme na oceňování zdatní, ale kolegové jsou ti praví mástři a cifršpióni tohoto oboru.

Transaction Services (due diligence)

Tým Transaction Services tvoří kolegové s detailní znalostí účetnictví. Hlavní náplní práce je poskytování finanční due dilligence nejvýznamnějším českým a zahraničním investorům, což je v podstatě hloubková prověrka společností z pohledu financí. Zjišťujete jaká je reálná ziskovost, dluh a pracovní kapitál společnosti, případně jaké má společnost kostlivce ve skříni. Investorům jste tak nápomocni v rozhodování, zda udělat nebo neudělat akvizici.

Je na tobě, jakou profilaci si později zvolíš. Junioři se u nás seznámí s činností všech týmů. Budeš to ty? Sleduj nabídky volných pozic a dej nám o sobě vědět!