Zpět na články

Cesta do hlubin forenzikovy duše

Jak si představujete forenzika? Jako detektiva Colomba s baloňákem a doutníkem? Udělala jsem průzkum mezi kolegy a zjistila, jací my forenzici vlastně jsme.

Většina Forenziku se specializuje na investigace, tedy vyšetřování podvodného jednání ve firmách. Malá, ale neméně významná část týmu se specializuje na disputes, tedy vypracovávání znaleckých posudků pro rozhodčí tribunály a soudy. 

Na co se specializujeme

Další část kolegů se specializuje na Fraud Risk Management, tedy řízení rizik podvodného jednání, zejména vymýšlení procesů a směrnic pro klienty. Máme i odborníky na ABC, což není pouze začátek abecedy, ale také zkratka Anti-Bribery and Corruption, a AML, tedy praní špinavých peněz, respektive jeho prevence a detekce. Více o tom, co vlastně Forenzik dělá, jsem psala v tomto článku.

Co jsme dělali před Forenzikem

Co jsme dělali před tím, než jsme nastoupili do Forenziku? Největší část našeho forenzního týmu před příchodem do Forenziku studovala. To není překvapivé vzhledem k tomu, že čtvrtina z nás jsou junioři po škole, nicméně i nemálo zkušených kolegů začalo ve Forenziku a už zůstalo, včetně našeho directora. Početná část kolegů před Forenzikem působila v auditu nebo management consultingu.

Odkud jsme

Nejvíc mě překvapil fakt, že většina z nás je z Prahy nebo Středních Čech. Pouze 3 členové našeho týmu nejsou z Čech jako takových, ale z Brna, Slovenska nebo Bulharska.

Kde jsme strávili nejlepší dovolenou

Pokud se zeptáte forenzika, kde strávil svoji nejlepší dovolenou, máte docela velkou šanci, že vám odpoví „V Toskánsku!“. Jako forenzici si nejvíce užíváme dovolené v Evropě, zejména v Itálii. Zamilovali jsme si ale i Čínu, Japonsko nebo Filipíny, líbilo se nám i v Maroku a v Iránu. Štepánka si nejvíce užila svatbu kolegy v Jihoafrické republice a Maroš zase kongres v Brazílii.

Jaké sporty děláme

Co se týče sportu, jsme ve Forenziku spíše na individuální sporty, jako je yoga, kolo nebo běh, máme ale rádi i tenis a squash. Teamové sporty hraje pouze Martin, a to fotbal a florbal. A máme dokonce i kolegu, který se nebál uvést, že vůbec nesportuje.:-)

Co rádi jíme

Drtivá většina forenziků preferuje zahraniční jídla nad českými, ale máme tu i milovníky španělských ptáčků a kachny se zelím, kteří by je za nic na světě nevyměnili. Významná část z nás si ráda dá k obědu sushi a k večeři svíčkovou se šesti.

Máme radši psy nebo kočky? Pivo nebo víno?

S kolegou Vláďou jsme oba milovníky koček, Vláďa má dokonce vedle monitoru japonskou mávající kočku, kterou dostal od forenzního Ježíška. Ostatní členové týmu ale preferují psy. Podobně vypadá rozložení milovníků vína a piva - milovníci vína jsou v mírné menšině oproti milovníkům piva. Zajímavé bylo, že manažeři se rozdělili na dvě rovnocenné skupiny - milovníci koček preferovali víno, oproti tomu milovníci psů preferovali pivo. U ostatních členů týmu se ale tato korelace neobjevila.

Volné pozice