Zpět na články

Auditní škola života

Na životě v KPMG se mi hodně líbí, že mám možnost zkusit v krátkém čase spoustu věcí, které bych jinak možná ani nepotkal či nezažil.

Dobrý příklad je orientace v Praze. Po dobu studia jsem měl jen velmi slabý přehled. Věděl jsem, kde jsou břehy Vltavy, na které straně jsou Dejvice, na které Žižkov. Ale moje povědomí o vzdálenostech a znalost jednotlivých městských částí byly velmi omezené. Co jsem začal jezdit po klientech během auditních zakázek v Praze (i když jich moc nebylo), objevoval jsem neustále nová místa, kde jsem předtím nebyl. Začal jsem také vnímat, kudy vede která cesta, a dokázal říct, jestli to mám z daného místa lepší na tramvaj, áčko nebo béčko. A za největší úspěch považuju, na kolik míst už se dostanu bez navigace. 

Také si považuju možnost projet díky půjčovně spoustu různých aut. Během služebních cest jsem jel cca dvaceti různými modely aut, některé z nich dokonce ve více specifikacích (manuál/automat, nafta/benzin, kombi, hatchback). Díky tomu jsem si mohl porovnat, se kterým autem se mi jezdí dobře, a které má svoje mouchy. Až si budu kupovat vlastní auto, budu vědět, na co si dát pozor, a k dealerovi které značky určitě ani nepůjdu.

Vedle toho získávám i inspiraci pro zařizování domácnosti. Spousta hotelů má vybavení blízké plnohodnotnému bytu, takže si mohu u spousty prvků říct, zda jsou tak funkční jako pěkné. Často se tyto dvě vlastnosti vylučují. Našel jsem v hotelech spoustu líbivých detailů, ale rychle jsem zjistil, že v jejich vzhledu hraje zásadní roli, jak jsou nepraktické. Také nejsem fanoušek vany bez jakéhokoli závěsu či clony, jelikož nevím, jak se může průměrně vysoký člověk celý osprchovat a nezaložit na podlaze rybník. Mám pak velkou spotřebu ručníků na sušení podlahy. Jednou jsem na hotelu našel manuál ke sprchovému koutu. Nejdřív jsem to považoval za vtip. Po zjištění, že ten sprchový kout může být použit jako telefonní budka po bezdrátovém připojení k telefonu nebo samostatně přehrávat rádio a do toho fungovat jako sauna mě smích přešel. Drobný nedostatek byl, že se v něm nedobře sprchovalo. Takže jsem vděčný za tu zkušenost, ale takovou hračku doma v budoucnu neplánuju.

V neposlední řadě je to o lidech. Spoustu zážitků a zkušeností nejspíš zapomenu, přebijí je novější. Ovšem potkal jsem tolik mimořádných osobností, že by mi bylo velmi líto neudržovat s nimi do budoucna kontakt. Jsou to profíci a zároveň přátelské bytosti. Spoustu z nich mě nabíjí pozitivní energií při pouhém setkání. A jejich hvězda bude určitě stoupat strmě vzhůru. Možná budou do KPMG přijímat moje děti, nebo dokážou velké věci jinde. Rád budu sledovat osudy kolegů i klientů, které jsem díky auditu poznal. 

Volné pozice