4 věci, které se změnily po povýšení

Jak už jsem prozradila v jenom z mých předchozích článků, už od října nejsem Junior, ale je ze mě Accounting Consultant. Teď, když už mám skoro celý rok na nové pozici za sebou, ti řeknu, co vše se na mé práci změnilo a jak jsem se s tím poprala.

1) Komunikace (nejen) s klienty

Jako Accounting Consultant už nepomáhám, kde je zrovna potřeba, ale starám se o své vlastní zakázky. S tím souvisí taky pravidelná komunikace s klienty. Naštěstí jsem za rok práce asistenta stihla rozšířit svou anglickou slovní zásobu a teď si hravě s klienty popovídám o jejich pohledávkách, závazcích, rezervách i opravných položkách. A když mi nějaké slovíčko náhodou vypadne, poslouží překladač – většinou totiž komunikace s klienty probíhá skrz emaily.

Díky nové pozici taky daleko víc spolupracuji s manažerem zakázky a s kolegy z jiných oddělení. V KPMG je totiž super to, že když se vyskytne nějaké spíše daňový nebo mzdový problém, můžu se obrátit na kolegy, kteří mají danou problematiku v malíčku a vždycky rádi pomůžou. Díky tomu jsem poznala v posledním roce spoustu super lidí a to mě na tom baví.

2) Organizace práce

S vlastními zakázkami se pojí také to, že začínám být pánem vlastního času. Vím, kdy mám termín reportů, odevzdání přiznání k DPH nebo závěrky a podle toho si organizuju svůj pracovní den. Teď sama zodpovídám za to, že všechny úkoly budou odevzdány správně a včas. Musím si uvědomit, které úkoly mají nejvyšší prioritu a které naopak ještě nehoří a podle toho si naplánuju, jak budu v práci postupovat. Vím, kdy je potřeba zkontrolovat faktury po juniorovi, kdy se vrhnout na DPH a kdy mi zbyde chvilka času, abych ti o tom napsala na blog.

3) Delegace úkolů

Otázku „potřebujete s něčím pomoct?“ pomalu ale jistě vystřídalo „mám pro tebe práci.“ Jako Accounting Consultant musím jednoduché úkoly, jako je účtování faktur, nebo bankovních výpisů, delegovat dál na juniory. Jak jinak by se ve své práci mohli zlepšovat a rozvíjet? Mým úkolem je teď vysvětlovat, jak se jednotlivé operace účtují, jaké budou mít daňové dopady a v neposlední řadě vše důkladně kontrolovat a případně upozornit na chyby.

4) Reporty, závěrky, audity

Na nové pozici sice ubylo účtování, se kterým mi teď pomáhá junior, ale naopak přibyly jiné povinnosti. Mezi ty patří pravidelné měsíční či čtvrtletní reporty pro klienta a každý měsíc taky příprava podkladů k DPH a kontrolnímu hlášení – s tím jsem se, myslím, poprala docela dobře, protože už na závěr mé „juniorské kariéry“ jsem s podobnými věcmi občas vypomáhala. Trošku náročnější byly závěrky a probíhající audity, se kterými mi ale pomohla zkušená kolegyně. Příští rok snad už nad cash flow, kalkulací odložené daně i auditními požadavky zvítězím a zvládnu je sama!

Jestli tě práce účetní v KPMG zaujala, podívej se na seznam volných pozic a třeba příště budeme účtovat spolu!