300: Bitva u Excelu

Jeden muž. Jeden excel. Deset učňů. Síly profesionálních stážistů se za svítání střetly v boji na život a na smrt s hrozivým Excelem, vedeným králem Vaškem Rumlem. A toto je jejich hrdinský příběh.

Jak k tomu došlo?

Před dávnými časy (tak 2-3 měsíce zpátky) v předalekém Brně pořádala společnost KPMG nábor těch nejlepších sil na pozice do statečného týmu Audit Service Group, sloužící jako pomoc námezdním zdivočelým auditorům. Byli požadováni ti nejstatečnější, nejvytrvalejší bojovníci, pro něž slovo NE neexistovalo. Ti, kteří zdolají jakoukoliv překážku, a dokáží se porvat v boji na život a na smrt. Znalost druhého cizího jazyka a orientace v MS Office v boji výhodou (standardní sparťanské heslo z dávných časů, jak ho známe).

Válečníci, kteří měli dost sil k tomu, aby se šalinou dostali na výběrové řízení, byli podrobeni mnoha typickým zocelujícím zkouškám, jako je například znalost účetnictví, nebo anglického jazyka. Takové vědomosti jsou v každé administrativní a účetní bitvě totiž nezbytné. Nakonec je čekala zkouška nejvyšší – zdolání kontingenční tabulky. Ti, kteří to nezvládli, upadli v zapomnění a do pevnosti KPMG už se nevrátili. Ti nejlepší, co přežili, dostali se na výsluní. Tedy do válečných řád korporátu, sjednoceni pod modrým praporem, a vybaveni nejmodernějšími zbraněmi – notebooky, powerbankami a propiskami.

Bitva v soutěsce Veveří

Za svítání se spojené síly stážistů vydaly do proslulé stezky zvané konferenční místnost, nacházející se na ulici Veveří v Brně. Nikdo nemohl tušit, že se jedná o past. Všude byly hory jídla, včetně lahodných baget a muffinů. Stážisté tak podlehli dojmu, že toho dne už se nic nestane a mohou bezpečně odpočívat. Byla to však pouhá zástěrka. Zanedlouho už se zjevily armády Excelu vedených chrabrým seniorním auditorem Vaškem Rumlem. Ten byl zprvu považován za spojence a jednoho z nás, ale to byl velký klam.

Napochodoval přímo do místnosti se svou jednotkou a tvrdě se do nás pustil. Začal základními vojenskými manévry, jako jsou funkce FIND AND REPLACE či COUNTIF. Tento slabý útok ještě stážisté odrazili, ale pak Vašek vytasil zbraň těžkého kalibru - pivotní tabulku. Ta stážistické řady silně rozvrátila a mnoho vojáků málem dezertovalo. Vašek pokračoval v náporu a už tak prořídlé řady napadl funkcí VLOOKUP. Mí stateční druzi, i já sám, jsme se popadali za hlavu šílenstvím a nevěřícně jsme koukali. Tak strašlivou zbraň jsme nikdy předtím neviděli. Objevilo se však pár statečných jedinců, kteří náporu nepřátel odolali a stali se tak hvězdami naší linie.

Vaškovi rádci se snažili svému vládci nabídnout další silné zbraně. Jejich návrhy však Vašek odmítal se slovy "To je jistě hodně zajímavá funkce, ale za celou dobu co jsem v KPMG jsem ji nikdy nepoužil!" Zkrátka, tento zdatný vůdce věděl, co dělá! A dělal to dobře.

Když zapadlo slunce v pozdních odpoledních hodinách za obzor, vojsko stážistů se odebralo domů do náručí svých rodin. Některé vojáky ještě čekalo učení na vysokou, jiné zdokonalování ve fyzických aktivitách. Přesto to byla bitva, na kterou nikdo z nich nezapomene.

Dohra

S odstupem dvou týdnů se již dá říci, že když se stážisté setkají někde s funkcemi, již je nezaskočí. Tvrdý výcvik Vaška Rumla se podepsal na značném zdokonalení zdatnosti v boji s auditorskými úkoly.

P.S.: Vašek Ruml je sympaťák a článek je nutno brát s nadhledem.