3 tipy, jak přežít zkouškové (při práci)

Je to tu. Leden, měsíc hrůzy. Je to tak, mluvím o zkouškovém. V tomto období si vždy nadávám, že jsem do dálkového studia vůbec šla. Ale jenom co zdolám to nejhorší, je zase dobře a já jsem na sebe pyšná. Dala jsem dohromady body kterými se řídím, abych se z toho nezbláznila. Dost mi pomáhají, tak snad udělají stejnou službu i vám!

Určit si priority je klíčem k úspěchu

Ať už studujete prezenční studium, nebo  to dálkové, nastavit si priority je důležité vždycky. Jsem ten typ, který dělá věci na poslední chvíli. Až týden před zkouškou přepínám z módu prokrastinace na mód produktivity a moje priority se rázem mění. Práce jde stranou a já se zaměřuji na školu. Řídím se však stále jednou ze zásady z knihy Čtyři dohody (od don Miguel Ruiz), kterou je „Vždy dělejte vše, jak nejlépe dovedete“. To znamená, že i když je moje priorita škola - v práci se snažím pracovat co možná nejlépe. Nechci studovat školu na úkor práce a naopak. Vše je jen o tom, jak se to naplánuje.

Naučte se plánovat efektivně

Můj styl "dělat věci na poslední chvíli" mě donutil začít plánovat. Během roku chodím do práce po deváté hodině a odcházím po páté a nerada vstávám brzy. Když je ale zkouškové, využívám naplno flexibilní pracovní doby - začnu chodit do práce před 8 hodinou a odcházím díky tomu dříve. Tak mám déle času na učení odpoledne. Většinou k tomu zaujmu několik úsporných opatření na doma: Nákupy dělám v obědové pauze přes internet, zásadně nevařím a uklízím jenom nejviditelnější nepořádek ;)

Nezapomínejte na psychickou pohodu

To nedám. Je toho moc. To se nedá stihnout. Don’t let it get to you – to je moje rada. Nenechat negativní myšlenky sžírat mysl, která se má zrovna zaobírat něčím úplně jiným. Nelitovat se a jednat. Dát do toho vše, co můžete – dle vašich priorit. Pokud se věnujete nějaké volnočasové aktivitě, dovolte si ji. Mozek potřebuje nějakou přestávku. Pokusů na zkoušku máte více, ale zdraví jenom jedno.

Kolikrát se učím něco, co doopravdy využiji při práci. To mě na dálkovém studiu baví a motivuje. Vím, proč dané téma studuji a jak znalosti využiji. Navíc - když vidíte v praxi to, co se  zároveň i učíte, skvěle se to pamatuje!  Možnost pracovat na plný úvazek a k tomu studovat mi dává nejenom finanční svobodu, ale i čas obohacený o potřebnou praxi. I když se to může zdát nezvládnutelné skloubit, nebojte se toho. Ten pocit hrdosti na sebe sama za všechno úsilí stojí.

Schválně se podívejte na naše volné pozice, pošlete životopis a zažijte teorii v praxi. :)