3 důvody, proč bych si znovu vybrala audit

Audit rozhodně nikdy nebyl mým vysněným povoláním. Ale po roce zkušeností už to vidím jinak. Ráda bych se ve svém článku podělila o tři hlavní výhody práce v tomto oboru, díky kterým bych se pro audit rozhodla znovu.

Co je to vlastně ten audit?

Asi se shodneme, že audit nepatří mezi povolání, o kterém by snily už malé děti ve školkách, a nejspíš ani mnoho dospělých nebude moc tušit, oč jde.

Já osobně jsem se s auditem na škole nesetkala, a vyhledat nějaké relevantní informace na internetu, abych si vytvořila základní představu o pracovní náplni auditora (a abych byla aspoň trochu připravená na pohovor), mi přišlo jako nadlidský úkol.

Po roce stráveném v auditu finančních institucí už je má představa o dost přesnější. A tady jsou 3 slibované důvody, proč bych neměnila.

Všeobecný rozhled

To, že je audit skvělý začátek kariéry pro čerstvé absolventy, který ti umožní získat rozhled jako málokterý jiný obor, může znít jako klišé z náborového letáku. Postupně jsem ale na vlastní kůži zjistila, že na tom něco bude.

V průměru každý týden až dva jsme na jiné zakázce, takže máme možnost porovnat, jak fungují různé druhy institucí. Většinou pracujeme přímo u klienta a zejména v období tzv. předauditu (říjen – prosinec) absolvujeme spoustu schůzek s vedoucími pracovníky jednotlivých oddělení, od kterých zjišťujeme, jak fungují veškeré procesy v dané společnosti. Můžeme se jich také na cokoliv zeptat.

O tom, na které zakázce kdy budeš, rozhodují manažeři. V prvním roce je obvykle jejich snahou zajistit ti co nejrozmanitější portfolio, abys měl příležitost zjistit, co tě baví, a když časem získáš pocit, že by ses chtěl specializovat třeba na pojišťovny, budou se ti snažit vyjít maximálně vstříc.

ACCA zkoušky

Také sis někdy na škole říkal, že by sis za čas strávený učením zasloužil dostávat peníze? U nás se ti to splní! Všichni zaměstnanci auditu skládají tzv. ACCA zkoušky. A nejenže za tebe KPMG uhradí veškeré poplatky, ale hlavně ti před každou zkouškou poskytne týden placeného studijního volna. Na samotný den zkoušky si samozřejmě dovolenou také brát nemusíš, takže celkově lze takto získat až 24 dní za rok! Po úspěšném absolvování všech zkoušek navíc získáš titul za jménem, který jen tak někdo nemá, a budeš mít co vysvětlovat zvědavým kamarádům.

Volné léto

Myslel sis, že se po ukončení studia budeš muset definitivně rozloučit s prázdninami? Omyl! Audit je totiž poměrně sezónní práce, a zatímco v zimě si na nedostatečné pracovní vytížení určitě stěžovat nebudeš, v létě není vůbec nereálné mít volno až dva měsíce v kuse. Jednak máme v červenci a srpnu volné pátky, a díky výrazně menšímu počtu zakázek je to zároveň nejlepší období pro vybírání dovolené i přesčasů ze zimního období. Nepředřeme se tu ani v červnu a v září, protože nemalou část těchto měsíců trávíme na nejrůznějších povinných i dobrovolných školeních.

Chtěl bys tuto zajímavou práci včetně všech jejích výhod vyzkoušet na vlastní kůži? Máš možnost, právě hledáme nového kolegu na full time! Podívej se na popis pozice a pošli nám své CV.