Zpět na články
Kariéra

10 typů zakázek, které tě nejspíš čekají jen v Praze

2. května 2018

Jak ses možná dozvěděl na našem facebooku, některá oddělení KPMG působí jen na určitých pobočkách. V Praze máme oproti jiným městům třeba Deal Advisory, Audit finančních institucí nebo Risk Consulting. Naše týmy také často pracují na zakázkách společně – třeba riskaři s auditory nebo právníci s Deals. Práce v KPMG je rozmanitá, ať už se k nám přidáš kdekoliv, některé projekty tě ale čekají jen v Praze – jaké to jsou?

Pátrání po podvodnících i boj za stát

Tým forenziků, který patří pod Deal Advisory, jsou takoví naši Sherloci. Klienti za nimi často chodí například s podezřením z podvodu nebo finančního úniku. Abychom nekalosti odhalili, provádíme nejrůznější testy, revidujeme smlouvy, faktury, účetní dokumenty a někdy dokonce i obchodní korespondenci. Stejný tým také často pracuje pro ministerstva a náš stát. Třeba právě v tuto chvíli pracují naši forenzici na případu, kdy zahraniční investoři žalují Českou republiku, protože změnila schéma podpory, kvůli čemuž údajně přišli investoři o několik miliard korun. V první části takových zakázek naši kolegové dělají oceňování a v druhé části počítají, jestli určitá kritéria byla opravdu splněna.

Prověřování finančních institucí

Zřejmě není pro nikoho překvapením, že většina bank a pojišťoven má sídlo právě v Praze. To je i důvodem, proč máme oddělení Audit Financial Services pouze v hlavním městě. Naši kolegové tady zjišťují, jak doopravdy fungují velké i malé banky, pojišťovny, investiční fondy, nemovitostní společnosti i start-upy. Denně mapují a popisují jejich vnitřní procesy, provádějí kontroly, ověřují účetní závěrky, analyzují finanční situaci a hodnotí jejich investice.

Získávání licencí od České národní banky

Pokud chce nějaká mezinárodní bankovní instituce vstoupit na český trh, musí nejprve získat licenci od České národní banky. Je to sice dlouhý a komplikovaný proces, ale naši kolegové mají v tomto směru desítky let zkušeností, a proto je nic nezaskočí. Samotnému předložení žádosti ČNB musí předcházet třeba vytvoření strategického plánu banky, obchodního plánu, analýza trhu a řadu dalších listinných dokumentů, které jsou podkladem pro následné správní řízení. Tomu se věnují týmy Risk Consulting i Audit Financial Services.

Audit e-shopů, automobilek i módy

Práce u nás v Auditu Commercial je hodně rozmanitá a určitě sedne lidem, kteří nechtějí vysedávat celý rok na stejné židli ve stejné kanceláři. V hlavním městě sídlí ty největší společnosti. Proto není výjimkou, když naši kolegové zamíří na zakázku do obřích e-shopů, real estate společností, automobilek či společností, které prodávají luxusní oblečení a doplňky.

Fúze a akvizice

Čas od času dostáváme zakázky, kdy má klient v úmyslu koupit nebo naopak prodat určitou firmu. Úkolem našich kolegů z Deals pak není jen zajistit to, aby nákup či prodej hladce proběhl po všech stránkách. Na těchto zakázkách často spolupracují i s kolegy z KPMG Legal. Jejich úkolem je také vyjednat nejlepší cenu a nejlepší podmínky s protistranou. Pokud jsou ve výsledku obě strany spokojené, odvedli dobrou práci.

Projekty pro pojišťovny a penzijní společnosti

V rámci projektů pro pojišťovny a penzijní společnosti pomáhají naši kolegové z Risk Consultingu společnostem s výpočtem cen a sazeb produktů. Pracují na výpočtech technických rezerv, solventnosti a pomáhají s reportingem. Výstupy a analýzy tzv. „aktuárů“ jsou důležitým podkladem pro rozhodování vedení společností a řízení rizik. Většina kolegů, kteří se těmito složitými výpočty zabývá, jsou absolventi matematických oborů a statistiky.

Finanční risk management

Finanční instituce v Česku mají povinnost vytvářet celou řadu finančních výkazů a výpočtů. Tyto výkazy a výpočty analyzují a přepočítávají také naši kolegové z Risk Consultingu, a to konkrétně tým Banking. Musí proto být vždy perfektně seznámeni s aktuální českou a evropskou legislativou, což může zabrat hodně času. Často pomáhají vytvářet různé interní ratingové modely. Někdy je pouze testují a vydávají doporučení, jak je zlepšit. Mimo to se také zabývají i analýzou interních procesů v bankách nebo oceňováním finančních nástrojů.

Práce s daty a datové analýzy

Čím větší firma, tím více dat – to se rozumí. Projektům s obrovskými datovými sklady velkých firem se věnuje tým Insight v rámci Management Consultingu. Risk Consulting zase kontroluje celoroční data z účetních systémů společností a snaží se odhalit nesrovnalosti a zvláštnosti. Analýzami se snaží odhalit neobvyklé transakce nebo rizika v obchodních procesech. A to je vlastně trochu investigativní práce.

Informační bezpečnost

Mezi mnoho týmů spadajících po Management Consulting patří i naše IT Advisory. Tým pracuje pro menší firmy, státní instituce i nadnárodní korporace fungující po celém světě. Zabývá se informační bezpečností, kdy vyhodnocují, jak fungují současné procesy a technická opatření. Vždy pak navrhnou zlepšení. V týmu Management Consultingu jsou lidé, kteří ovládají enterprise architektu, řídí IT projekty a nastavují IT strategie. Pětičlenný tým MC máme i v Brně, jestli tě ale zajímá consulting, a specificky třeba právě IT bezpečnost, práce s daty, zákaznická zkušenost či business intelligence, přihlas se určitě do Prahy.

Právě hledáme studenty na placené stáže i absolventy na plné úvazky do většiny pražských oddělení – tak se koukni na volné pozice a dej o sobě vědět!

Zpět na články

Mohlo by tě zajímat

Nestíháš číst? Dej nám svůj e-mail a ty nejzajímavější články ti pošleme rovnou do schránky!