Zpět na články
Deal advisory

Stáž ve Forenziku pohledem studenta práv

6. února 2017

Korupce je bezesporu negativní jev - brzdí soukromý sektor, ubírá lidem tvůrčí energii, ztěžuje činnost veřejných orgánů a brzdí růst. Ve Forenziku se korupcí zabýváme v rámci tzv. ABC, tedy Anti-Bribery and Corruption, a právě teď hledáme stážistu! Rozhodla jsem se tedy vyzpovídat našeho odborníka na ABC Tomáše, který k nám jako stážista nastoupil před rokem a před nedávnem přešel na full-time.

Ahoj Tomáši! Prozradíš čtenářům, na čem jsi v prvním roce stáže ve Forenziku pracoval?

Moje náplň práce je dost pestrá. Nejvíc času jsem asi strávil rešeršemi na různá témata, jako jsou legislativní změny v ABC v ČR i v zahraničí (americký FCPA, britský UKBA) nebo úprava problematiky whistle-blowingu v různých zemích a její porovnání. Také se starám o monitoring podvodných kauz v České republice, během kterého člověk teprve zjistí, jak velké množství korupce a podvodného jednání je jen v regionu střední a východní Evropy.

Účastnil jsem se i práce na projektech, během kterých jsem měl možnost vyzkoušet si práci s klientem v roli forenzního investigátora a pátrat po podvodném jednání. Pomáhal jsem také získávat informace o propojených osobách a společnostech (Corporate Intelligence) nebo draftovat reporty.

Co se ti na práci v KPMG nejvíc líbí?

Když to vezmu kolem a kolem, tak nejvíc jsem rád za skvělý kolektiv ve Forenziku. Čas v práci rychle uteče a navíc spolu chodíme slavit narozeniny do hospody. Teambuildingy jsou díky tomu ještě větší zábava. Taky se mi líbí, že můžu každý den používat angličtinu a pracovat v opravdu mezinárodním prostředí - kromě Slováků máme v teamu lidi z Kanady, Hong Kongu, Jihoafrické republiky, Bulharska a dokonce i z Isle of Man.

Doporučil bys studentům práv, svým mladším spolužákům, aby se přihlásili na stáž do Forenziku?

Mít během školy praxi ve velké společnosti je určitě výhoda, je to jiný druh odborné přípravy - člověk pozná, jak to ve větších společnostech funguje a mnohem líp se mu připravuje třeba na zkoušku z obchodního práva. Já jsem nejvíc rád, že jsem se naučil jiný pohled na trestní právo, což byl z mého pohledu nejzajímavější předmět na právnické fakultě. Přeci jen realita funguje odlišně od všech těch paragrafů. V souladu s tím, čemu se věnuju, jsem si taky vybíral téma rigorózní práce: píšu na téma trestní odpovědnosti právnických osob za korupční trestné činy.

Jaké znalosti, kterou jsi se naučil ve Forenziku, si vážíš nejvíc?

Jsem rád, že za období, co jsem v KPMG, jsem se stihl naučit hodně o právních normách a standardech zaměřených na koncept compliance. Je to něco, co nás na fakultě neučí, a přitom by korporátní kultura měla vyplňovat každodenní život právnických osob. V poslední době navíc láká stále větší míru pozornosti ve světě, ale i v České republice.

 

Chceš k nám taky na stáž? Dej nám o sobě vědět ZDE.

Zpět na články

Mohlo by tě zajímat

Nestíháš číst? Dej nám svůj e-mail a ty nejzajímavější články ti pošleme rovnou do schránky!