Zpět na články
Audit obchodních a průmyslových společností

Jak se z BIG 5 stalo BIG 4?

20. srpna 2017

Všichni určitě vědí, že KPMG patří mazi čtyři největší poradenské firmy na světě označované jako velká čtyřka – BIG 4. Není to však až tak daleká historie, když byla v téhle prestižní skupince ještě jedna firma navíc. A proč teda platí Poláčkovo bylo nás pět? Protože Enron.

Skandál, leč jen o chlup větší než únos Džambulky rodinou Domenica Martucciho, změnil legislativu, investorům a zaměstnancům Enronu život a velkou pětku na velkou čtyřku. A jak to? Pokusím se být stručný.

Enron byl americký energetický kolos, který měl přes 20 tisíc zaměstnanců a aktiva přes 100 miliard dolarů. Deníky jásaly nad její inovativností, firma od data založení v roce 1985 rostla a všichni se plácali po ramenech. Ale to všechno jenom do roku 2001, kdy to prasklo jako voda v devátém.

Jednoduše řečeno, firmě se zas až tak moc nedařilo. Kvůli investorům to však chtěla zamaskovat. Třeba i tím, že vykazovala budoucí předpokládané zisky (z postavených elektráren například), které nakonec tak nějak nedopadly, a neúspěšné projekty pak místo vykázání ztráty převáděla na menší uměle vytvořené společnosti, jejichž výsledky nebyly veřejně reportovány.

A když to po miléniu vyplavalo na povrch, nebylo už cesty zpět. Akcie padaly jak hráči na El Clásicu a z historického maxima 90.56 $ za akcii v roce 2000 se hodnota akcie zastavila až na 0.26 $ na konci roku 2001. Pak bankrot, vyšetřování komise pro cenné papíry, nějaké to vězení a jedna sebevražda k tomu.

A jak se k tomu přichomýtnul onen velký pátý? Auditem. Poradenská společnost Arthur Andersen měla v tom nepořádku tak trochu prsty a nakonec se ukázalo, že i v několika dalších skandálech v daném období. Navíc se společnost rozhodla, že by taky mohla zkusit taktiku zametání pod koberec a pro zkrácení bych rád citoval:

"Desítky velkých kufrů plných dokumentů putovaly z Enronu a kanceláří Andersenu do ústředí v Houstonu, kde byly zničeny doslova tuny dokumentů." prohlásil na tiskové konferenci Larry Thompson z ministerstva spravedlnosti. 

A tak se společnost dobrovolně zbavila v roce 2002 licence a od té doby jsou na špici jenom 4. A to je vlastně všechno, co jsem vám chtěl říct.

Zpět na články

Mohlo by tě zajímat

Nestíháš číst? Dej nám svůj e-mail a ty nejzajímavější články ti pošleme rovnou do schránky!