Zpět na články

Jak jsme se učili na poradce

Svým dalším článkem bych chtěla našim čtenářům přiblížit, jak funguje v KPMG příprava na zkoušky daňového poradce, případně jak se může taková příprava zvrhnout... :-)

Zkoušky daňového poradce

Vzhledem k tomu, že pracuji v oddělení daňového poradenství už druhým rokem, je moje účast na říjnových zkouškách na daňového poradce tak nějak očekávaná. V KPMG se zkoušek účastní většina druhoročních daňových konzultantů. Zkouškám předchází přípravy, které se liší člověk od člověka. V případě úspěšnosti u zkoušky stoupnete na několik dní v očích kolegů do neskutečných výšin. V případě neúspěchu vás nečeká vyhazov ani ponížení, ale naopak vlídné slovo a někdy i pár nabídek k zapíjení smutku. Nikdo kvůli tomu nad vámi nezlomí hůl a pokud budete chtít, můžete zkoušky absolvovat i vícekrát.

Příprava na zkoušky

Začátky přípravy jsou poměrně individuální. Společná cesta tzv. A2 (druhoročních konzultantů) začíná společným interním testem na konci daňové sezóny (červen/červenec) zahrnující komplexní znalost daňové problematiky. V testu je třeba dosáhnout alespoň 50% úspěšnosti, abychom pak mohli absolvovat školení externích lektorů (daňových poradců a dalších expertů), která jsou plně hrazena z kapsy KPMG. Kurzy probíhají v průběhu letních prázdnin vždy v pátek a v sobotu. Pátky jsme tedy uvolněni z pracovní docházky a sobotní školení jsou naším vkladem do vzdělání. :-)

Zkoušky

Samotná zkouška je rozdělena do dvou písemných testů zahrnujících veškeré znalosti o daních, které jste schopni si natlouct do hlavy. V případě úspěšného absolvování testů pokračujete k ústní zkoušce. Pokud uspějete i u ní, můžete se hrdě chlubit titulem certifikovaného daňového poradce. Když se vám některý z testů nepodaří, není třeba ztrácet hlavu. Výsledky testů jsou platné po dobu dvou let, takže máte fůru času dodělat zbývající část a splnit ústní zkoušku.

Jak se může zvrhnout příprava

Na začátku března jsme se s kolegyněmi rozhodly začít s přípravou na zkoušky a alespoň jednou za čas zasednout v širším kruhu, abychom se něco málo naučily. Přece jenom jsme se chtěly řídit známým rčením: "Víc hlav, víc ví." Ačkoliv bych se ráda před našimi čtenáři prezentovala jako velmi svědomitá studentka, opak je pravdou. Hned náš první studijní den se zvrhl v hlubokou prokrastinaci. S kolegyněmi jsme stihly probrat všechno, co jen šlo, ale zkoušky na daňového poradce ne. Po pár hodinách jsme se rozhodly upustit od našeho snažení a zbytek dne jsme strávily příjemně se skleničkou v ruce :-)

Pokud se chcete přidat do našeho týmu a prokrastinovat/učit se příště s námi, pošlete nám rovnou svůj životopis a přijďte mezi nás :-)

 

Volné pozice