Zpět na články

Co je to IMMI?

Je všeobecně známo, že KPMG se v základu dělí na tři velká oddělení – audit, daně a poradenství. Kdo by ovšem očekával, že v daních najde oddělení imigrací neboli po našem Immi?

Někdo si pod pojmem imigrace představí uprchlickou vlnu, která letos zasáhla Evropu. V našem případě tomu tak není. :-) Immigration Services je poměrně nové odvětví, kterému se začínají členové Velké čtyřky věnovat. Pokud například společnost najímá a zaměstnává velký počet cizinců (z EU i třetích zemí), nese to s sebou určité povinnosti vyplývající z českých zákonů, které mnohdy nejsou klienti schopni uhlídat bez naší pomoci.

Ačkoliv se Immi na první pohled může jevit jako pouhá administrativní práce, tj. vyplňování formulářů a trajdání po úřadech, opak je pravdou. Immi obnáší v první řadě komunikaci s klientem. Představte si, že se stěhujete do úplně jiné cizí země. Máte sice představu, co Vás čeká v práci, ale asi si předem nenastudujete zákony, kde byste se dozvěděli, jaká jsou Vaše práva a povinnosti. Od toho jsme zde my. Staráme se o klienty od prvního „introductory callu“ až po konec jejich pobytu v ČR. Zařizujeme pracovní povolení pro zaměstnance českých firem, pobytová povolení pro jejich rodiny, pomáháme s prodloužením těchto povolení atd. Prostě a jednoduše se staráme o to, aby mohli klidně a bez stresů žít a pracovat v České republice. Prožíváme s nimi jejich radosti a strasti, rozvody i narození dětí. To vše má totiž vliv na jejich povolení k pobytu v ČR.

Na začátku srpna jsme s kolegyní Markétou mohly zdárně vykřiknout: „Narodilo se nám miminko!“. Někteří kolegové z daňového oddělení pouze nechápavě zavrtěli hlavou. Našemu klientovi, který dlouhodobě pobývá v ČR, se narodila, pro nás již dlouho očekávaná, dcera, pro kterou jsme okamžitě začali zařizovat náležitosti jejího pobytu v ČR. Kdo by se neradoval? :-)

Ne vždy jsou však naše dny zalité sluncem. V některých případech narážíme na umanutost a neflexibilitu úředníků, kteří jsou přesvědčeni o své pravdě a zarytě trvají na svých výkladech práva. S kolegy si občas připadáme, jako bychom se snažili propašovat do naší sluncem zalité české země skupinu lidí, kteří se chtějí pouze přiživit na našich sociálních dávkách. Není tomu tak. Naši klienti pochází převážně z řad specialistů a manažerů s několikaletou praxí. S těmito odborníky, kteří by nás mohli mnohé naučit, jednají některé naše úřady opravdu nepěkně. Pro nevěřící uvedu příklad.

Naše klientka měnila zaměstnavatele. Jelikož zde pobývala na tzv. zaměstnaneckou kartu, která je vázána vždy k jednomu zaměstnavateli, musela požádat daný úřad o tzv. souhlas se změnou zaměstnavatele. K tomuto souhlasu je třeba vyplnit formulář žádosti a doložit pracovní smlouvu. Jak prosté, řeknete si. Nikoliv. Pár dní po podání žádosti jsme byli vyzváni k doložení univerzitního diplomu, který by měl být požadován pouze za předpokladu, že již nebyl předložen dříve (což v tomto případě byl). Abychom předešli průtahům v řízení, doložili jsme diplom a očekávali, že žádost bude schválena do 30 dní. Žádost byla schválena o téměř 90 dní později bez toho, aniž by nám byl sdělen důvod průtahů. My i klientka jsme zažili pár bezesných nocí. Klientka navíc měsíce bez příjmů.

Na konci ale vždy vše dobře dopadne a vy se můžete podívat do spokojených očí klienta nebo si přečíst jeho děkovný email, o kterém máte pocit, že si jej snad ani nezasloužíte. Klienti, stejně jako mnozí z nás, se prostě řídí heslem: „Konec dobrý, všechno dobré!“ :-)

Volné pozice