Zpět na články
Audit obchodních a průmyslových společností

Audit COM vs. FS - co je co?

31. ledna 2017

Uvažuješ o práci či stáži v auditu, ale nevíš, zda zvolit ten komerční nebo finanční? Třeba ti následující článek pomůže v rozhodování.

Pokud se zajímáš o práci v auditu, určitě víš, že v KPMG máme dvě hlavní auditní oddělení. FS neboli finanční služby a COM, audit výrobních a obchodních společností. Obě dvě oddělení (jak už samotný název napovídá) se specializují na odlišné typy klientů. Od toho se pak odvíjí povaha celé auditní práce. Přestože ve spoustě věcí si jsou oba audity hodně podobné, v některých se naopak od sebe diametrálně liší. Položila jsem kolegovi Davidovi z FS pár otázek, abych zjistila, jak to chodí u nich.

Jaká je průměrná délka zakázek ve FS? 

D: Ve FS máme zakázky spíše kratší, většinou u klienta strávíme jeden nebo dva týdny.

Z: V COMu je to různé a hodně záleží na tom, jaké zrovna dostanete zakázky na danou sezónu. Moje první sezóna byla složená pouze z malých zakázek, z nichž nejdelší trvala týden a půl. Tento rok je to vyrovnanější a moje největší zakázka, na které letos pracuji, mi v diáři zabírá téměř 13 týdnů.

Cestujete na zakázky často mimo Prahu?

D: Výhodou našeho oddělení je, že téměř všichni klienti, tedy například banky či pojišťovny, sídlí v Praze. Já mám například mimopražskou zakázku jen jednu.

Z:  Pokud se rozhodneš pro COM, cestování si užiješ o poznání víc. Hlavně v sezóně se cestuje opravdu hodně. Záleží však opět na tom, jaké zakázky dostaneš přidělené. Může se stát, že se za celou hlavní sezónu (leden až březen/duben) vydáš mimo Prahu jen párkrát, ale také tě může postihnout druhá varianta, tedy že se v Praze přes týden skoro neohřeješ. :-) Mimochodem, v COMu můžeš pracovat i na pobočce v Brně a Ostravě.

Jak bys několika slovy shrnul náplň práce na zakázce prvoročního analytika?

D: V prvním roce dostávají analytikové za úkol zpracování jednodušších sekcí, např. týkajících se pohybů vlastního kapitálu či správních nákladů. Pokud se ale dostanou na audit bank či spořitelních družstev, tak se určitě setkají s prověrkou úvěrů.

Z: V rámci komerčního auditu tě jako prvoročního analytika zaručeně čeká audit bankovních účtů, pohledávek a závazků. Jaké další sekce ti tvůj nadřízený nechá na starosti, je dost individuální, můžeš se ale určitě těšit i na mzdy či daně. A taky se určitě nevyhneš kontrole výkazů a sčítání reportingových balíků.

Jsou nějaké speciální požadavky na prvoroční analytiky?

Z: Pokud se vyráží mimo kancelář, je potřeba mít s sebou připravenou sešívačku, rozešívačku, zvýrazňovače, lepíky na poznámky a také červenou a zelenou propisku na škrtání. :-) To je takové nepsané pravidlo, že kancelářské potřeby s sebou berou analytici.

D: I u nás ve FS analytiky čeká příprava tašky! :-) A navíc snad jen, aby se neostýchali zeptat, pokud jim něco není jasné.

Tak co? Už máš vybráno, jestli chceš k nám do COMu nebo raději do FS? :-) Právě hledáme kolegy do obou oddělení!

Zpět na články

Mohlo by tě zajímat

Nestíháš číst? Dej nám svůj e-mail a ty nejzajímavější články ti pošleme rovnou do schránky!